کدخبر: ۱۴۳۰۴۲ لینک کوتاه

تخریب ابنیه فنی و تأسیسات جانبی راه‌های ۱۴ استان در فروردین‌ امسال

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت راه و شهرسازی از انجام مراحل تهیه نقشه راه کارگروه تخصصی حمل ونقل، شریان‌های حیاتی، بلایای جوی و طوفان خبر داد و گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ابنیه و تأسیسات جانبی راه‌های ۱۴ استان کشور دچار خسارت شده‌اند.

علی حیدری اناری با اشاره به احتمال بالای وقوع حوادث و پدیده‌های طبیعی در کشور بیان کرد: كشور ایران جزو ۱۰ كشور حادثه‌خیز جهان به شمار می‌رود، به ‌طوری ‌كه از میان ۴۱ نوع پدیده بلاخیز كه در جهان شناخته شده ۳۲ مورد در ایران اتفاق افتاده است كه از جمله آنها می‌توان به سیل، زلزله، رانش زمین و سایر بحران‌های تكنولوژیكی در کشور اشاره کرد.

حیدری اضافه کرد: وقوع این نوع حوادث و پدیده‌های بلاخیز اثرات و تبعات زیادی را در حوزه‌های مختلف اقتصادی، اجتماعی، صنعتی و ... برجا می‌گذارد و كشور را با چالش‌های مختلف روبرو كرده است كه در این میان، حوزه راه و شهرسازی از این امر مستثنی نبوده و با چالش‌ كاهش اثرات ناشی از بلایای طبیعی و انسان‌ساخت و حفظ كرامت جان و مال انسان‌ها روبرو خواهد شد، بنابراین در راستای رفع چالش‌های پیش رو و اثرات ناشی از بلایای طبیعی نیاز به انجام مجموعه اقدامات هماهنگ و متمركز بوده تا به وسیله آن بتوان ابتدا خطرات و بحران‌ها را شناسایی، سپس ارزیابی و كنترل کرد.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران و پدافند غیرعامل وزارت راه و شهرسازی با بیان این مطلب که اقدام‌های نام برده از به وقوع پیوستن خطرات موجود جلوگیری کرده یا اثرات ناشی از وقوع آنها را به حداقل می‌رساند گفت: به همین منظور نقشه راه کارگروه تخصصی حمل ونقل، شریان‌های حیاتی، بلایای جوی وطوفان با محوریت اطلاع رسانی، آلودگی هوا، سیل، رانش و فرونشست هم‌اکنون در دست تهیه قرار دارد.

وی در پایان از ویران شدن ابنیه فنی و تأسیسات جانبی راه‌های ۱۴ استان كشور در فروردین‌ماه سال ۹۵ در اثر جاری شدن سیل و سیلاب محورهای ارتباطی خبر داد و گفت: با انجام وظیفه شبانه‌روزی راهداران و نیروهای فنی و مهندسی ادارات كل راه و شهرسازی استان‌ها تلاش شده از بروز خسارات بیشتر و خلل در امر تردد هموطنان در راه‌های مواصلاتی جلوگیری به‌عمل آید اما محورهای آسیب‌دیده قابل توجه بوده و خسارات وارده به مبلغ۵۴۰ میلیارد تومان برآورد شده است.

منبع:پایگاه خبری وزارت راه و شهرسازی