کدخبر: ۱۴۳۰۵۴ لینک کوتاه

سرمایه‌گذاری ۳ میلیارد و ۱۸۴ میلیون دلاری در کشور

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی با بیان اینکه پاداش و معوقات باقی مانده از سال ۹۳ فرهنگیان، تا پایان سال پرداخت می‌شود، گفت: از دی‌ماه سال ۹۴ تاکنون سه میلیارد و ۱۸۴ میلیون دلار سرمایه‌گذاری در کشور انجام شد.

محمدباقر نوبخت، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان مدیریت و برنامه ریزی امروز در سی‌ودومین یادواره بزرگداشت مقام معلم که در دهکده ساحلی انزلی برگزار شد، گفت: با شروع کار دولت تدبیر و امید، وضعیت تحریم‌ها به گونه‌ای بود که درآمدهای نفتی تقلیل یافته بود و از 6 و نیم میلیون بشکه در روز به یک میلیون بشکه رسیده بود که آثار آن نیز در درآمدها حاصل مشهود بود زیرا از 118 میلیارد دلار در سال، به 40 میلیارد دلار در سال 1392 تقلیل پیدا کرده بود.

نوبخت گفت: تصمیم داشتیم که اجازه ندهیم تا همین یک میلیون بشکه هم تقلیل یابد، این نیازمند مذاکراتی بود که آغاز شد، در مذاکرات دنبال این بودیم که حق غنی سازی را حفظ کنیم، البته برای حل نگرانی‌ها میزان غنی‌سازی را تقلیل دادیم؛ در حال حاضر رشد منفی تورم مهار شد اما باز هم تورم داریم و با افزایش قیمت 11 درصدی مواجه هستیم.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی ادامه داد: به همین جهت تمام تلاش‌مان طی 33 ماه این بود که ابتدا جلوی تشدید تحریم‌ها گرفته شود، سپس به لغو تحریم‌ها بپردازیم و بعد هم فضایی در کشور برای رشد تبادلات داشته باشیم. در همین راستا پس از انجام مذاکرات 16 هیات خارجی، 8 رئیس جمهور، 5 رئیس مجلس، 5 نخست وزیر وارد کشور شدند که همه این‌ها فرصتی برای کشور ایجاد کرد به طوری که از دی‌ماه سال 1394 تاکنون 3 میلیارد و 184 میلیون دلار سرمایه‌گذاری در کشور انجام شد.

منبع:ایسنا