کدخبر: ۱۴۳۱۱۰ لینک کوتاه

کارنامه ایران در تولید شمش آنتیموان

نخستین کارخانه شمش آنتیموان در منطقه سفیدابه استان سیستان و بلوچستان در حالی هفته گذشته با سرمایه‌گذاری ۶۰ میلیارد ریالی با تولید ۱۷۵ تن در مدت ۳۲۰ روز کاری به بهره‌‌برداری رسید که به معنای واقعی، گامی در مسیر مفهوم بخشیدن به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل است.

تولید شمش آنتیموان در حقیقت مهمترین و كلیدی ترین پروژه مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی ایران (وابسته به سازمان ایمیدرو) است و عملیات مطالعات آزمایشگاهی و نیمه صنعتی و طراحی فنی، مهندسی باهدف تولید شمش به شكل پایلوت (نمونه الگو) در این مركز به اجرا درآمد.

متخصصان مركز یادشده، پیش از این اعلام كردند، ایده امكان پذیری تولید شمش آنتیموان پس از بازدید از معدن آنتیموان سفیدآبه در اردیبهشت 1391 شكل گرفت وپس از شروع مطالعات اولیه درتیرماه همان سال و كارهای تحقیقاتی در شهریور، تولید نخستین شمش آزمایشگاهی (200گرم) در آذرماه انجام و تیرماه 1392 تولید شمش به وزن دو كیلوگرم صورت گرفت.

مطالعات زمین‌شناسان مشخص ساخت كه در ایران حدود 24 كانسار آنتیموان وجود دارد كه یكی از آنها معدن آنتیموان سفیدابه استان سیستان و بلوچستان است و ذخیره قطعی آن 25 هزارتن برآورد شده است.

 موقعیت آنتیموان در سیستان وبلوچستان شهرستان نیمروز
شهرستان نیمروز از شمال و شمال غربی با كشور افغانستان و خراسان جنوبی (شهرستان نهبندان) و از جنوب با شهرستان زابل و هامون و از شرق با شهرستان هیرمند و از غرب با شهرستان زاهدان و نهبندان هم مرز و در شمال دشت سیستان قرار گرفته است؛ این شهرستان 489 متر از سطح دریا ارتفاع داشته و یك هزار و 823 كیلومتر با تهران فاصله دارد.

وسعت شهرستان نیمروز هشت هزار و 175 كیلومتر مربع است كه بیش از نیمی از وسعت حوزه سیستان را شامل می‌شود و یكی از چهار دهستان این شهرستان سفیدابه نام دارد.

نیمروز دارای آب و هوای خیلی گرم و خشك بیابانی با تابستان های طولانی و گرمترین و سردترین ماه سال در این شهرستان به ترتیب تیر و دی است.

معدن آنتیموان سفیدآبه در فاصله 150 كیلومتری شمال غرب زابل (شهرستان نیمروز- بخش سفیدآبه روستای حیدرآباد) قرار دارد.

آنتیموان، شبه فلزی كمیاب و راهبردی

به گفته كارشناسان معدن و صنایع معدنی كشور، آنتیموان یك شبه فلز راهبردی و كمیاب است كه اكنون ذخایر شناخته شده جهانی آن به 1.8 تا 2 میلیون تن می رسد؛ چینی‌ها با داشتن بیش از 50 درصد این ذخیره مهم (حدود 950 هزار تن)، حرف اول را می‌زنند و تولید سالانه آن در جهان حدود 200 هزار تن اعلام شد.

پس از چین، روسیه دارای 350 هزار تن ذخیره این فلز راهبردی است و بولیوی نیز با 310 هزار تن، جایگاه سوم را در این عرصه به خود اختصاص داده است. استرالیا، آفریقای جنوبی، تاجیكستان، مكزیك و آمریكا دیگر تولیدكنندگان اصلی در این زمینه محسوب می شوند و ایران نهمین كشور جهان است كه به جمع تولیدكنندگان این فلز پیوست.

تولید شمش آنتیموان مقابله با خام فروشی
مهدی كرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن وتجارت معتقد است: تولید شمش آنتیموان گام جدی در مسیر جلوگیری از خام فروشی به حساب می آید و نكته مهم تولید این فلز، بهره گیری 100 درصدی از توان داخلی شامل نیروی انسانی متخصص و ماشین آلات مربوطه است.

او خاطرنشان کرد: ارزش هر تن كانسنگ آنتیموان با عیار 15 درصد بیش از 300 دلار برآورد می شود، اما با فرآوری و بهره گیری از ارزش افزوده آن، قیمت هر تن شمش آن با عیار 99.96 به رقم 6 هزار و 200 دلار می رسد.

رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران گفت: امروز جمهوری اسلامی جایگاه نهم در تولید شمش آنتیموان را كسب كرده و پیش بینی می شود با توسعه اكتشافات در این زمینه به دو تا سه برابر میزان كنونی در این بخش دست یابیم.

ذخیره معدنی آنتیموان كانساری در قواره بزرگ
وجیه‌الله جعفری مدیرعامل شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران (وابسته به سازمان ایمیدرو) گفت: بررسی ها نشان می دهد، ایران دارای ذخیره قطعی 25 هزار تنی آنتیموان است كه در قالب ارزیابی های بین المللی به عنوان كانسار بزرگ محسوب می شود و این امر اهمیت بسزایی دارد.

او خاطرنشان کرد: گزارش سازمان های بین المللی نشان می دهد، معادن آنتیموانی كه از نظر عیار بالای پنج درصد باشد، به عنوان ذخیره پرعیار ارزیابی می شود و اكنون عیار متوسط در ایران 16 درصد است و به این ترتیب ذخیره مناسبی به حساب می آید.

جعفری شمار كانسارهای شناخته شده آنتیموان را 15 كانسار معرفی كرد و گفت: استفاده از این فلز راهبردی در صنایع باتری سازی، های تك، نساجی، كاشی و سرامیك، آرایشی و بهداشتی و نظامی است.

او یادآورشد: مطالعات مرحله آزمایشگاهی و نیمه صنعتی آنتیموان در مركز تحقیقات فرآوری مواد معدنی وابسته به سازمان ایمیدرو (واقع در 60 كیلومتری محور تهران-كرج-قزوین) از مهرماه 1392 آغاز شد و در اسفند 1393 خط استحصال صنعتی آن از این مركز به سفیدآبه استان سیستان وبلوچستان انتقال یافت و در سال 1394 توسط شركت تهیه و تولید مواد معدنی ایران مورد بهره برداری قرار گرفت.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: ظرفیت تولید سالیانه 175 تنی شمش این واحد با ورودی یك هزار و 450 تن كانسنگ كه دارای عیار 15 درصدی است در دوره 320 روز كاری مورد انتظار است و در واقع كانسنگ مورد نیاز برای تولید یك تن شمش 8.8 تن برآورد شده است.

آنتیموان در سیستان وبلوچستان/ وجود هشت محدوده

مطالعات زمین‌شناسی نشان داد هشت محدوده ذخیره آنتیموان در استان سیستان وبلوچستان وجود دارد؛ غیر از این استان، نقاط دیگری از كشور نیز ذخایری از این فلز راهبردی مورد تائید كارشناسان ذیربط قرار گرفته است اما برخی از آنها، میزان قابل توجهی نیست.

اكنون برای دو محدوده معدنی آنتیموان دو فقره گواهی كشف صادر شده كه ذخایر آنها به ترتیب 10 و 15 هزار تن برآورد و پیش بینی می شود از این ارقام نیز بیشتر شود.

ارزیابی‌های اقتصادی از تولید شمش آنتیموان نشان می دهد، سود حاصل از هر تن تولید شمش این فلز 2 هزار و 760 دلار است؛ علاوه براین سود سالیانه نیز 17 هزار و 640 میلیون ریال برآورد شده است.

منبع: ایرنا