کدخبر: ۱۴۳۱۶۹ لینک کوتاه

اجرای ۷۴ طرح اکتشافی در مناطق مختلف کشور

رئیس هیات عامل ایمیدرو از اجرای ۷۴ طرح اکتشافی در سراسر کشور توسط این سازمان خبر داد.

کرباسیان تصریح کرد: این تعداد پروژه اکتشافی در فازهای اکتشاف عمومی، تفصیلی و تکمیلی در مناطق مختلف کشور انجام شده است.

او با بیان اینکه در طرح اکتشاف تکمیلی طلای زرشوران 50 درصد به ذخایر این معدن اضافه شده است گفت: طرح های اکتشافی بر روی مواد معدنی مختلف نظیر آهن، زغالسنگ، پلی متال، طلا، مس، آنتیموان، سرب و روی، کرومیت، تیتان، نیکل، مولیبدن، باریت، فسفات، بوکسیت، شورابه ها ( پتاس، منیزیم، لیتیم و ...) صورت می گیرد.

به گفته رییس هیات عامل ایمیدرو، در سال گذشته اجرای عملیات فازهای شناسایی و پی جویی اکتشاف در 20 استان شامل 25 پهنه و بیش از 250 هزار کیلومتر مربع گستره کشور انجام شد.

او درباره جزئیات برنامه اکتشاف اظهار داشت: بیش از 300 محدوده امید بخش جدید معدنی در برخی از پهنه های کشور شناسایی شده که شامل 76 محدوده امیدبخش در پهنه سنگان خراسان رضوی ، 28 محدوده امید بخش در نوار مرزی سیستان و بلوچستان، 12 محدوده امید بخش در سراوان در استان سیستان و بلوچستان، 16 محدوده امید بخش در نوار مرزی خراسان جنوبی، 100 محدوده امیدبخش در پهنه آباده جازموریان، 60 محدوده امید بخش در پهنه مرکز ایران و 10 محدوده امید بخش در استان اردبیل است.

کرباسیان به برنامه های سال 95 اشاره کرد و گفت: ایمیدرو در سال 95 نیز ادامه فعالیت های اکتشافی را مطابق سال های 93 و 94 همراه با جذب شریک بخش خصوصی در دستور کار خود دارد، به گونه ای که باید تعدادی از طرح ها را به اتمام برساند.

او خاطرنشان کرد: با ادامه فعالیت های اکتشافی،‌ پهنه ها و مناطق جدید امید بخشی به 74 منطقه فوق افزوده خواهد شد که این طرح ها در نهایت به گواهی کشف و صدور پروانه بهره برداری منتهی می شود.

منبع: ایمیدرو