کدخبر: ۱۴۳۳۲۰ لینک کوتاه

تحلیل رسمی آمارهای اشتغال از نگاه معاون مرکز آمار/ سونامی بیکاری ۵ میلیون فارغ‌التحصیل چقدر واقعی است؟

معاون مرکز آمار ایران به تحلیل رسمی آمارهای منتشر شده در حوزه بیکاری و اشتغال پرداخته و نکات قابل توجهی در این باره را مورد اشاره قرار داده است. تاثیر تحصیل بر بازار کار، ابهام در آمارهای منتشر شده و انتشار آمار مردود بخشی از اظهارات وی است. 

به گزارش اقتصادنیوز، علیرضا زاهدیان در گفت‌وگو با ایرنا به تحلیل رسمی داده‌های آماری در حوزه بیکاری پرداخته است. پاسخ به این سوال که آیا با سونامی 5 میلیون نفری فارغ‌التحصیلان بیکار مواجه خواهیم شد و یا اینکه آیا در کشور 3 میلیون بیکاری دارای مدرک دکترای تخصصی داریم یا خیر، بخشی از پاسخ‌های وی است. 

مهمترین بخش‌های اظهارات معاون مرکز آمار ایران

تعداد افراد دارای درآمد بدون كار

تعداد افراد دارای درآمد بدون كار در كشور در طول سال های 94-1384با رشد 2.4 برابری از یك میلیون و 968 هزار نفر در سال 1384 به چهار میلیون و 769 هزار نفر در سال 1394 رسیده است.

اشتغال صفر درصدی

افزایش نیافتن تعداد شاغلان در برخی سال‌ها را نباید به صفر بودن تعداد فرصت‌های شغلی جدید تعبیر كرد زیرا در برخی سال‌ها شغل جدید ایجاد شده اما توسط افرادی اشغال شده است كه پیشتر شاغل بوده‌اند.

كاركنان بدون مزد فامیلی

تعداد كاركنان بدون مزد فامیلی از 2میلیون و 625هزار نفر در سال 1384 به یك میلیون و 127هزار نفر در سال 1394 رسیده ، یعنی كمتر از نصف شده است.

تاثیر تحصیل بر بازار کار

ادامه تحصیل باعث شده نرخ مشاركت اقتصادی در دو گروه سنی 20 تا 24 سال و 25 تا 29 سال افزایش لازم را نداشته باشد. آمارها نشان می‌دهد حدود 50 درصد دانش‌آموختگان به سمت ادامه تحصیل می‌روند و با تاخیر 3 ساله وارد بازار کار می‌شوند.

هزینه ایجاد شغل برای تحصیلکرده‌ها بسیار بالاتر است.

تحصیل‌کردگان

‌بیکار

سهم قابل توجهی از ورودی‌های دانشگاه‌ها شاغل هستند و برخی از تخمین‌ها درخصوص افزایش بیكاران تحصیل‌كرده تا پنج میلیون نفر و نظایر اینها قابل تایید نیست.

مشارکت اقتصادی

در 10 سال گذشته تعداد زنانی كه بعد از 30 سالگی از بازار كار خارج می‌شوند به اندازه‌ای است كه نرخ مشاركت اقتصادی و نرخ اشتغال زنان را به طور كامل تحت تاثیر قرار می‌دهد.

در شرایط ركود اقتصادی سال‌های گذشته زنان جوانی كه كه موفق به پیدا كردن شغل موردنظر خود نشده‌اند، پس از تشكیل خانواده و پرداختن به خانه‌داری شرایط و تمایل آن‌ها برای برگشت به بازار كار كمتر می‌شود.

در10 سال گذشته تعداد شاغلان زن بخش كشاورزی بیش از 40 درصد كاهش یافته است.

کاهش بیکاری

در سال 94 تعداد بیكاران كشور از 2 میلیون و 488 هزار نفر به 2 میلیون و 514 هزار نفر افزایش یافته اما نباید منكر افزایش تعداد 667 هزار نفری شاغلان در این سال شد اگر این تعداد به بیكاران افزوده می‌شد نرخ بیكاری سه درصد افزایش پیدا می‌كرد.

ابهام در افزایش اشتغال و کاهش رشد اقتصادی

بررسی‌های ما نشان می‌دهد در بسیاری از كشورها مانند شیلی، انگلستان، آلمان، مكزیك، رومانی، بلغارستان، مالزی، تركیه، ژاپن، لهستان و پرتغال نوسانات سالانه نرخ رشد اقتصادی و تعداد شاغلان در بسیاری از سال‌ها هم‌جهت نبوده‌اند.

بسیاری از تحولات اقتصادی در فاصله زمانی بیش از 2 سال بر بازار كار اثر می‌گذارند. همچنین در ایران بسیاری از بنگاه‌ها در شرایط ركود اقتصادی سعی می‌كنند با كاهش سطح دستمزدها تعدیل نیرو را به حداقل برسانند حتی پس از پایان دوره ركود بلافاصله كاركنان خود را افزایش نمی‌دهند.

انتقاد آماری

كل دانش‌آموختگان مقطع دكتری حرفه‌ای و تخصصی كشور هنوز به 200 هزار نفر نرسیده‌اند چگونه برخی اعلام می‌كنند 3 میلیون بیكار در این مقطع تحصیلی داریم؟