کدخبر: ۱۴۳۵۳۴ لینک کوتاه

بر اساس ارزیابی‌های مرکز پژوهش‌های مجلس

محیط کسب‌وکار در کدام استان‌ها مساعدتر است؟

گیلان، اردبیل و یزد سه استانی هستند که بهترین نمره را از نظر مولفه‌های کسب‌وکار دارند و در مقابل بوشهر، کهکیلویه و بویر احمد و استان البرز سه استانی هستند که بدترین نمره را دارند. 

به گزارش اقتصادنیوز، مرکز پژوهش‌های مجلس در گزارشی به بررسی وضعیت محیط کسب‌وکار در ایران پرداخته است و به هر استان یک نمره داده است. بر اساس این گزارش نمره 10 بدترین نمره است و هر چه از عدد 10 فاصله بگیریم نمره استان‌ها بهبود می‌یابد.

بر اساس این گزارش میانگین نمره استان گیلان در چهار سال 90 تا 94 معادل 5.14 بوده که بهترین نمره است. در مقابل نمره استان بوشهر 6.78 است که بدترین نمره است.

نکته قابل توجه در این گزارش نامساعد شدن فضای کسب و کار و بدتر شده نمره استان‌ها در سال های اخیر است. یعنی با وجود شعارهایی که دولت در خصوص بهبود فضای کسب‌وکار می‌دهد، آمارها نشان می‌دهد فضای کسب‌وکار بهبود نیافته است. برای مثال نمره استان گیلان در حالی در بهار 91 در شاخص کسب‌وکار 3.51 بوده که در پاییز 94 به 5.59 رسیده است. یعنی در سال 91 بهترین نمره مربوط به گیلان با نمره 3.5 بوده و در سال 94 بهترین نمره باز هم مربوط به گیلان است اما 2 نمره وضعیت کسب‌وکار تنزل کرده و به 5.5 رسیده است.

در جدول زیر اسامی 10 استان دارای بهترین و بدترین نمره در مولفه های کسب‌وکار آمده است. این نمرات میانگین نمرات سال‌های 90 تا 94 است.