کدخبر: ۱۴۳۵۳۹ لینک کوتاه

دهه افت واردات و رشد صادرات در تجارت ایران و بنگلادش+نمودار

در یک دهه اخیر صادرات ایران به بنگلادش هشت برابر شده، اما واردات ایران از این کشور اندکی افزایش یافته است.

فاطمه شیرزادی: رئیس فدراسیون اتاق‌های بازرگانی بنگلادش در جریان سفرش به ایران ضمن دیدار با رئیس اتاق بازرگانی تهران، خواستار تبادل هیأت‌های تجاری میان دو کشور و افزایش همکاری‌های اقتصادی ایران و بنگلادش شد. اما در حال حاضر سطح مبادلات تجاری دو کشور چه وضعیتی دارد؟ مبادلات دو کشور ایران و بنگلادش در 10 سال اخیر چه نوسان‌هایی داشته و عمدتا چه کالاهایی بین دو کشور مبادله می‌شود؟

تجارت ایران و بنگلادش در سال‌های اخیر نوسان‌هایی داشته است. در حالی که ارزش صادرات ایران به بنگلادش در سال 85 معادل 12 میلیون و 700 هزار دلار بوده، در سال 94 به میزانی معادل 101 میلیون و 700 هزار دلار افزایش یافته است. اما ارزش واردات ایران از بنگلادش از 42 میلیون و 200 هزار دلار در سال 85 به میزانی معادل 39 میلیون و 200 هزار دلار در سال 94 رسیده است.

به گزارش اقتصادنیوز، بنگلادش کشوری فقیر در همسایگی هند و پاکستان است که حدود 45 سال پیش در پی جنگ‌های آزادی‌بخش و با دخالت و کمک هند از پاکستان امروزی جدا شده و به عنوان کشوری مستقل شناخته شده است. شغل بخش اعظم مردم بنگلادش کشاورزی و دامداری است. البته کشاورزی این کشور با وجود بهره‌مندی از زمین‌های حاصلخیز دلتای رود گنگ، اغلب دچار خسارت‌های سیل و طوفان می‌شود. برنج، چای و کنف از محصولات عمده کشاورزی بنگلادش است. این کشور از بزرگ‌ترین صادرکننده‌های پوشاک جهان نیز محسوب می‌شود.

اقتصادنیوز شکل زیر را بر اساس آمارهای رسمی گمرک ایران از تجارت کشورمان با بنگلادش تهیه کرده است.


ایران و بنگلادش چه مبادله می‌کنند؟
به گزارش اقتصادنیوز، فرآورده‌های نفتی و محصولات پتروشیمی، محصولات نیمه‌تمام از آهن یا فولاد، آلوی خشک‌کرده، روی به صورت کارنشده، انواعی از سگ‌ماهی و کوسه، انگور خشک‌کرده و مغز پسته اقلام عمده صادرات غیرنفتی ایران به بنگلادش در سال 94 هستند. کلیه اقلام وارداتی ایران از این کشور در سال 94 نیز عبارتند از: نخ از کنف، پارچه از کنف، الیاف سنتتیک، دانه کنجد، کنف، تئودولیت‌ها (زاویه‌یاب‌ها) و تاکی‌مترها و تاکئومترها (دستگاه‌های نقشه‌برداری)، ژلاتین و مشتقات آنها و ترازها.