کدخبر: ۱۴۵۹۸۵ لینک کوتاه

مخالفت ایران با پیشنهاد نفتی مجارستان/نفت سبک برای صادرات نداریم

مدیر امور بین‌الملل شرکت نفت با اشاره به درخواست «او.ام.ال» مجارستان برای واردات نفت سبک از ایران، اعلام کرد: هم اکنون آمادگی صادرات نفت سبک به این شرکت مجارستانی را نداریم.

سیدمحسن قمصری با اشاره به درخواست رسمی شرکت «او. ام. ال» مجارستان برای واردات نفت خام از ایران، گفت: هم اکنون مذاکرات با این شرکت مجارستانی برای فروش نفت خام ادامه دارد.

مدیر امور بین‌الملل شرکت ملی نفت ایران با تاکید بر اینکه مجارستان خواستار واردات روزانه ۳۰ تا ۴۰ هزار بشکه نفت خام از ایران شده است، تصریح کرد: شرکت «او. ام. ال» مجارستان در پیشنهاد خود خواستار واردات نفت خام سبک از ایران شده است.

این مقام مسئول با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی امکان و آمادگی صادرات نفت خام سبک به مجارستان را نداریم، تاکید کرد: با این وجود مذاکرات با این شرکت اروپایی در حال انجام است.

قمصری از برخی از کشورهای بلوک شرق اروپا به عنوان مشتریان جدید نفت خام ایران در دوران پساتحریم نام برد و خاطرنشان کرد: پیش از تحریم‌ها کشورهایی همچون فرانسه، انگلیس، اسپانیا و ایتالیا مشتریان سنتی نفت کشور بوده و در دوران پساتحریم برخی از کشورهای بلوک شرق اروپا برای واردات و خرید نفت از ایران پیشنهادهایی را مطرح کرده‌اند.

در طول چند هفته گذشته مذاکرات متعددی با شرکت‌های نفتی برای صادرات به کشورهای بلوک شرق اروپا انجام شده به طوری‌که حتی اولین محموله نفت فروخته شده به شرکت لوک اویل روسیه توسط شرکت لیتاسکو روانه پالایشگاهی در رومانی شده است.

منبع:‌ مهر