کدخبر: ۱۴۶۰۰۱ لینک کوتاه

اطلاعیه سازمان توسعه تجارت در مورد واردات کالاهای ممنوعه قانونی

سازمان توسعه تجارت ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرد: واردات کالاهایی که پیش از ممنوعیت واردات، ثبت سفارش شده‌اند، فقط از طریق ارجاع متقاضی به این سازمان امکان‌پذیر است.

ممنوعیت کالا با توجه به درخواست دستگاه‌های متولی و غالبا در راستای حمایت از تولید داخلی اعمال می‌شود اما همواره تلاش می‌شود که حقوق افرادی که پیش از اعلام ممنوعیت واردات این کالاها، اقدام به ثبت سفارش کرده‌اند، حفظ شود.

بر اساس این گزارش از آنجا که ثبت سفارش قبل از ممنوعیت واردات کالا طبق ماده 11 آیین‌نامه اجرایی قانون مقررات صادرات و واردات با رعایت شرایط مندرج در آن، جزو حقوق مکتسب متقاضی محسوب می‌شود، بر اساس ابلاغ سازمان توسعه تجارت مقرر شده مکانیزم بررسی و تایید ثبت سفارش فقط از طریق مراجعه متقاضیان به دفتر مقررات صادرات و واردات صورت گیرد.

بر همین اساس از این پس متقاضیان واردات این نوع کالاها باید پس از مراجعه به دفتر مقررات صادرات و واردات، با ارایه درخواست کتبی و تکمیل فرم کارتکس در این خصوص اقدام کنند.

سازمان توسعه تجارت از سازمان صنعت، معدن و تجارت استان‌ها خواسته با امعان نظر، از تمدید و تایید درخواست‌های واصله برای ثبت سفارش کالاهای ممنوعه بدون رویت کارتکس تایید شده توسط دفتره مربوطه در سازمان، جددا خودداری کنند.

منبع: سازمان توسعه تجارت ایران