کدخبر: ۱۴۶۳۲۳ لینک کوتاه

چند درصد از برق تولیدی در صنایع مصرف می‌شود؟

معاون برنامه‌ریزی و امور اقتصادی وزارت نیرو گفت: ایران در تولید انرژی الکتریکی رتبه ۱۴ جهان و همچنین جزو ۱۰ کشور دنیا در ساخت نیروگاه‌های گازی و بخاری است.

به گزارش اقتصادنیوز، دائمی که در رادیو اقتصاد سخن می‌گفت، اظهار کرد: مجموع ظرفیت نصب فعلی صنعت برق کشور 75 هزار مگاوات است. برای دستیابی به اهداف بلندمدت سند چشم‌انداز 20 ساله کشور در بخش انرژی الکتریکی هر ساله باید 5 هزار مگاوات به این میزان افزود.

معاون وزیر نیرو گفت: به جهت احداث 5 هزار مگاوات نیروگاه جدید، اصلاح شبکه برق برای سیستم توزیع و از همه مهم‌تر کاهش تلفات، اطمینان پذیری، تاب‌آوری و پایداری امکانات مربوط به پست‌ها و سیستم انتقال برق باید سرمایه‌گذاری بزرگی در کشور صورت گیرد.

او همچنین از افزودن 30 هزار مگاوات برق به ظرفیت‌های فعلی در برنامه ششم توسعه خبر داد و اظهارداشت: برق یکی از زیرساخت اصلی توسعه کشور است.

دائمی با اشاره به این جمله که مصارف برق سالانه به طور متوسط بین 6 تا 8 درصد در ایران افزایش پیدا می‌کند، گفت: در حال حاضر 33 درصد از برق تولیدی در صنایع و 17 درصد در بخش کشاورزی مصرف می‌شود.

او افزود: ایران با توجه به وضعیت جغرافیایی و تفاوت درجه حرارت در قسمت‌های شمال و جنوب، شرق و غرب در فصول تابستان و زمستان به شدت نیازمند منابع انرژی الکتریکی است.

معاون وزیر نیرو با تاکید بر اینکه ایران ظرفیت تبدیل به هاب انرژی الکتریکی منطقه را دارد، اظهارداشت: شبکه برق ایران هم اکنون به شبکه برق کشورهای همسایه متصل است و بخشی از برق کشورهای منطقه از جمله عراق، ترکیه ، افغانستان و... به وسیله ایران تامین می‌شود.

او اظهار داشت: ایران در بحث ترانزیت برق و همچنین تامین انرژی الکتریکی منطقه می‌تواند بسیار نقش آفرین باشد.

دائمی بیان داشت: دسترسی ایران به منابع سوخت‌های فسیلی و منابع انرژی‌های تجدیدپذیر مثل خورشید، باد، زمین گرمایی و ... برکسی پوشیده نیست از اینرو با برنامه‌ریزی و سرمایه‌گذاری مناسب می‌توان در بخش تولید، صادرات، انتقال و توزیع برق در افق 1404 سرآمد منطقه شد.

او تصریح کرد: تبدیل گاز طبیعی به انرژی الکتریکی به منظور توسعه صادرات و ایجاد درآمد می‌تواند به عنوان یکی از اهداف اساسی نظام باشد.

معاون وزیر نیرو گفت: واحد نیروگاه‌های گازی زیادی در کشور وجود دارد که اگر در کنار این واحدها، نیروگاه‌های بخار احداث شود بدون استفاده از سوخت جدید و همچنین بدون وارد کردن هیچ گونه آلاینده جدیدی به هوا، آب و خاک می‌توان راندمان این واحدها را افزایش داد به سخن دیگر با ایجاد سیکل ترکیبی می‌تواند موجبات افزایش راندمان تولید انرژی الکتریکی را در کشور فراهم کرد.

او افزود: در حال حاضر راندمان واحدهای گازی بطور متوسط 36 درصد است وقتی سیکل ترکیبی ایجاد شود با همان میزان سوخت راندمان به 57 درصد می رسد و در عین حال این اقدام هیچ گونه اثر مخربی بر محیط زیست ندارد.