کدخبر: ۱۴۶۳۳۷ لینک کوتاه

صدور مجوز واردات نهال و اندام‌های تکثیری لغو شد

وزارت جهاد کشاورزی مجوزهای غیر ضروری واردات نهال و اندام‌های تکثیری را لغو کرد.

 لغو مجوزهای غیرضروری واردات نهال شامل ارقام و پایه های تجاری و همچنین اندام‌های تکثیری با هدف تسهیل در تجارت و کسب و کار فعالان بخش کشاورزی و در راستای قانون اصلاح مواد (1)،(6) و (7) سیاست های اصل 44 قانون اساسی انجام شده است.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی و صنایع کشاورزی نیز طی نامه‌ای، لغو مجوزهای غیر ضروری واردات نهال و اندام های تکثیری را به معاون توسعه روابط اقتصادی، بازرگانی خارجی و رییس کل سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد.

مهر فرد در این نامه آورده است که واردات انواع نهال (ارقام و پایه های تجاری) با رعایت ضوابط فنی و شرایط قرنطینه ای اعلام شده توسط سازمان حفظ نباتات و همچنین مطابق با فهرست ارقام ثبت شده از سوی موسسه تحقیقات ثبت گواه بذر و نهال مجاز است.

وی تصریح کرد: با توجه به نیاز کشور برای استفاده از ارقام جدید، ثبت سفارش ارقام جدید منوط به هماهنگی با موسسه ثبت گواهی و بذر و نهال و ثبت ارقام جدید در موسسه مذکور است و فهرست ارقام ثبت شده انواع نهال شامل ارقام و پایه‌‌های تجاری در دوره‌های سه ماهه توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال به روز رسانی می‌شود و تغییرات از طرف این حوزه به سازمان توسعه تجارت وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می شود.

قائم مقام وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی و صنایع کشاورزی در نامه‌اش تاکید کرده است که انواع اندام‌های تکثیری شامل نشا، پیاز گل، غده و ریزوم فقط با رعایت ضوابط فنی و شرایط قرنطینه ای اعلام شده از سوی سازمان حفظ نباتات و همچنین کنترل و تطبیق آن به لحاظ شکلی توسط موسسه تحقیقات ثبت گواهی بذر و نهال مجاز است و ثبت سفارش این کالاها نیاز به اخذ مجوز از این حوزه ندارد.

بنا براین گزارش، وزارت جهاد کشاورزی از سال 93 در راستای سیاست‌های رفع موانع تولید و بهبود فضای کسب و کار دولت و زدودن مقررات دست و پا گیر، سهولت و روان سازی در کسب و کار بخش خصوصی به عنوان دستگاه پیشرو اقدام به حذف مجوزهای غیر ضروری کرده که حاصل آن کاهش مجوزهای کسب و کار در زیر بخش های کشاورزی از 444 مورد به 96 مورد بوده است.اکنون نیز مرحله تسهیل و بهینه سازی فرآیند صدور مجوزها و کوتاه کردن زمان صدور در این وزارتخانه آغاز شده است.

عملکرد این وزارتخانه در حذف مجوزهای غیر ضروری از سوی دولت مثبت ارزیابی شده و اتاق بازرگانی،صنایع ،معادن و کشاورزی ایران نیز در فروردین ماه امسال در نشست سراسری نمایندگان خود از وزارت جهاد کشاورزی برای این موفقیت تجلیل کرد.

وزیر جهاد کشاورزی همواره بر ایجاد ساز و کار تجارت و روان سازی در کسب و کار بخش کشاورزی تاکید داشته است و در فضای بعد از برجام نیز تلاش‌‌ها در این حوزه شدت گرفته است.

انتظار می‌رود با تسهیل و بهینه‌‌سازی فرآیند صدور مجوز های کسب و کار،بخش خصوصی رغبت بیشتری به فعالیت ،سرمایه گذاری و تجارت در بخش کشاورزی از خود نشان دهند.

منبع: وزارت جهاد کشاورزی