کدخبر: ۱۴۶۳۳۸ لینک کوتاه

همکاری‌های ریلی بین تهران و آستانه گسترش می‌یابد

معاون شرکت راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران از گسترش همکاری‌های ریلی بین تهران و «آستانه» خبر داد.

«حسین عاشوری» معاون بهره‌برداری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران در مصاحبه با شبکه تلویزیونی «24.کز» قزاقستان اظهار داشت: قزاقستان دارای زیرساخت‌های محکم و نو می‌باشد و در آینده نزدیک همکاری‌های ریلی بین تهران و «آستانه» افزایش خواهد یافت.

وی در ادامه به کمک‌های قزاقستان و نقش این کشور در توسعه زیرساخت های راه‌آهن ایران اشاره کرد.

عاشوری با اشاره به درآمد قزاقستان بعد از راه‌اندازی کامل راه‌آهن چین – ایران گفت: درآمد «آستانه» بعد از بهره‌برداری این خط آهن چندین برابر خواهد شد که به نوبه خود فعالیت سودمندی در این زمینه محسوب می‌گردد.

وی اضافه کرد: خط آهن جدید بین 2 کشور باعث افزایش ظرفیت انتقال گندم قزاقستان به ایران خواهد شد که در حال حاضر سالانه بیش از 10 میلیون تن را تشکیل می‌دهد.

به گفته عاشوری، روابط ایران و قزاقستان طی سال‌های اخیر در صنعت راه آهن توسعه قابل توجهی داشته است.

وی گفت: سایر کشورهای دوست از جمله چین و ترکمنستان، از همکاری ریلی منطقه‌ای حمایت می‌کنند که راه اندازی و فعالیت خط ریلی «چین- قزاقستان- ترکمنستان – ایران» نشانه این همکاری می‌باشد.

معاون بهره برداری راه‌آهن جمهوری اسلامی ایران با بیان این که در آینده نزدیک محصولات چین و یا قزاقستان از طریق این خطوط ریلی به تهران منتقل خواهند شد گفت: در حال حاضر چین، قزاقستان، تاجیکستان و ایران و سایر کشورهای منطقه، با همکاری و حمایت مشترک به دنبال احیای این کریدور ریلی هستیم.

منبع: فارس