کدخبر: ۱۴۶۳۴۷ لینک کوتاه

امسال ۳۰۱ شهر در تنش آبی قرار می‌گیرند

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور با بیان اینکه چهار شهر بزرگ کشور یعنی شیراز، اصفهان، کرمان و بوشهر در شرایط بحرانی آب قرار دارند، گفت: ۳۰۱ شهر کشور با جمعیتی بالغ بر ۳۵ میلیون نفر در تنش آبی هستند، هر چند این تعداد شهر در سال گذشته ۵۴۷ شهر با جمعیت ۵۰ میلیون نفر بود.

حمیدرضا جانباز با بیان این مطلب با اشاره به اینکه جلسات اقتصاد مقاومتی در وزارت نیرو در حال برگزاری است به چهار برنامه اقتصاد مقاومتی شرکت آبفا اشاره کرد و گفت: در این راستا 4 طرح اقتصاد مقاومتی به شرکت آب و فاضلاب کشور ابلاغ شده است که مجری این طرح‌های اقتصاد مقاومتی شرکت آب و فاضلاب کشور است.

جانباز ادامه داد: تامین آب شرب بیش از 2 هزار روستا با جمعیت بالغ بر 2 میلیون و 100 هزار نفر به استانداران ارائه شده که از ابتدای تیرماه به موازات پیشرفت پروژه‌ها مجتمع‌های آبرسانی را رسماً به مردم اطلاع‌رسانی و با حضور مقامات کشوری به بهره‌برداری خواهد رسید.

او با اشاره به اینکه 2 میلیون و 100 هزار نفر از طریق روستاهای فاقد آب شرب هستند تا پایان امسال به بهره برداری می‌رسد، گفت برای تامین آب شرب روستایی 1500 میلیارد تومان از محل صندوق توسعه ملی و 500 میلیارد تومان از محل اعتبارات تملک دارایی برای اجرای این پروژه تزریق خواهد شد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور گفت: پروژه دوم که از مصادیق توجه به بخش خصوصی ایرانی است اجرای عملیات 23 طرح سرمایه‌گذاری بخش خصوصی از یک ماه آینده رسماً با انعقاد قرارداد با بخش خصوصی رسماً آغاز می‌شود.

به گفته وی، این پروژه 1700 میلیارد تومان سرمایه گذاری را به دنبال خواهد داشت. در این پروژه برای اولین بار سرمایه‌گذاران هندی هم یکی از پروژه‌ها را به صورت 100 درصد در سمنان که طرح فاضلاب می‌باشد را بر عهده خواهند گرفت.

این مقام مسوول با اشاره به تنش آبی در کشور گفت: در طی 3 سال گذشته همانطور که بارها اعلام شد شهرهای بسیار زیادی تنش آبی داشتند بنابراین با اقدامات مناسب توانستیم تعداد شهرهای دارای تنش آبی را در سال 95 کاهش دهیم.

جانباز افزود: در سال 94 از 1136 شهر که تحت پوشش خدمات آبرسانی هستند 547 شهر با جمعیت 50 میلیون نفر در تنش آبی بودند.

او تصریح کرد: در سال 95 با اقدامات مناسب در کشور 54 پارامتر را برای این 1136 شهر که شامل تامین آب و بالا بردن کیفیت آب بود انجام دادیم و در نهایت به 220 هزار فیلد اطلاعاتی دست یافتیم که نشان می‌داد وضعیت ما نسبت به پارسال بهتر شده است.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور اضافه کرد: پیش‌بینی می‌شود امسال 301 شهر با جمیعت 35 میلیون نفر در تنش آبی قرار گیرند.

او افزود: پیش‌بینی ما این است که شهر شیراز، اصفهان، کرمان و بوشهر همچنان در شرایط بحرانی آب قرار داشته باشند.

جانباز با بیان اینکه برای تامین آب در اصفهان اقدامات مناسبی صورت گرفته است بیان داشت: برای آبرسانی به شیراز، خط دوم انتقال آب از سد «درودزن» در دست اجرا است و تونل خط انتقال را قرارگاه سازندگی خاتم الانبیا اجرا می کند و تا پایان سال 1396 به بهره برداری خواهد رسید.

منبع: فارس