کدخبر: ۱۴۷۳۱۱ لینک کوتاه

افزایش ذخیره طلای زرشوران به ۱۰۸ تن

مدیر عامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران اعلام کرد: ذخیره معدن طلای زرشوران به حدود ۱۰۸ تن طلای خالص با عیار متوسط چهار گرم بر تن افزایش یافت.

محمدرضا احمدی اظهار کرد: با گسترش عملیات اکتشافی و انجام ۱۳۹۴ از ۲۰ هزار متر حفاری، این نتایج به دست آمده است.

وی دستیابی به ذخایر جدید را از دستاوردهای برنامه های اکتشافی ایمیدرو دانست و گفت: پیش از این، میزان ذخیره معدن طلای زرشوران ۸۰ تن بود.

وی با بیان اینکه انجام عملیات اکتشافی در مناطق جدید ادامه دارد، افزود: برنامه تولید امسال مجتمع ۶۰۰ کیلوگرم شمش طلا، ۳۰۰ کیلوگرم نقره و استخراج ۵۵۰ هزار تن ماده معدنی برای خوراک کارخانه است.

احمدی اضافه کرد: همچنین مطالعات امکان سنجی برای تولید نانو ذرات نقره و استحصال آنتیموان از باطله های کارخانه در دستور کار مجتمع قرار دارد.

مدیر عامل شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران ادامه داد: در سال ۱۳۹۴ با توجه به ادامه روند تکمیل خط تولید، ۱۷۵ کیلوگرم شمش طلا و ۱۱۰ کیلوگرم نقره تولید شد.

وی در خصوص اقتصاد مقاومتی گفت: با توجه به سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی در این شرکت با محور قراردادن رشد بهره وری با تقویت عوامل تولید و قابلیت های متنوع در جغرافیای مزیتی استان آذربایجان غربی به منظور افزایش قدرت مقاومت و کاهش آسیب پذیری کشور از طریق ایجاد تنوع در روش های فروش و مشارکت دادن بخش خصوصی در امر فروش اقدام شده است.

احمدی همچنین از دریافت استاندارد شمش طلا از سازمان ملی استاندارد ایران خبر داد و افزود: در سال گذشته ۱۳۳ کیلوگرم طلای مجتمع زرشوران از طریق بورس کالا و بانک کارگشایی عرضه شد.

وی اظهار کرد: شرکت گسترش معادن و صنایع معدنی طلای زرشوران در دو سال گذشته به موفقیت های چشمگیری در برقراری ملاحظات زیست محیطی، ایمنی و بهداشت دست یافته و در راستای پایش برخط آلاینده های احتمالی مجهز به نصب تجهیزات پایش برخط شده است.

بر اساس این گزارش، کارخانه استحصال طلا توسط سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران آبان ماه ۱۳۹۳ توسط معاون اول رییس جمهور افتتاح شده است. این مجتمع معدنی و صنعتی طلای زرشوران در ۳۵ کیلومتری شهرستان تکاب در استان آذربایجان غربی قرار دارد.

منبع:ایمیدرو