کدخبر: ۱۴۷۴۸۷ لینک کوتاه

در گفت‌وگویی بررسی شد

آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی چه اثری بر سودآوری هلدینگ فارس می‌گذارد؟

آتش‌سوزی پتروشیمی بوعلی چه اثری بر سودآوری هلدینگ خلیج فارس مالک ۷۰ درصدی این پتروشیمی می‌گذارد؟

به گزارش اقتصادنیوز، در چند روز گذشته پتروشیمی بوعلی یکی از زیر مجموعه های هلدینگ خلیج فارس دچار حریق شد که سرانجام صبح امروز در ساعت 2 بامداد مخزن 2001c خاموش شد اما میزان خسارت هنوز اعلام نشده است اما آنچه حائز اهمیت است تاثیر این اتفاق بر سودآوری هلدینگ خلیج فارس مالک 70 درصدی پتروشیمی بوعلی است. اما این امر چه اثر بر سهام بزرگترین شرکت  بورس تهران خواهد گذاشت.

در این زمینه مهدی نوین‌راد تحلیلگر بازارسرمایه می‌گوید: هلدینگ خلیج فارس در سال منتهی به 31 خرداد سال 95 از پتروشیمی بوعلی را 11.9 میلیارد درآمد کسب کرده است اما با توجه به درآمد 3232 میلیارد تومانی فارس از سایر زیر مجموعه‌ها و سرمایه گذاری‌‌هایش است. 

او افزود: تنها 0.35 درصد از درآمد فارس از پتروشیمی بوعلی بوده است که سهم بسیار ناچیزی محسوب می‌شود.  در پیش‌بینی درآمد سال 96 هلدینگ خلیج فارس این شرکت پیش‌بینی کرده است که  13.7 میلیارد تومان از پتروشیمی بوعلی درآمد کسب خواهد کرد که 0.36درصد از کل درآمد3750 میلیارد تومانی فارس است.

این تحلیلگر بازارسرمایه تصریح کرد:  باید مشخص شود خسارت وارده چقدر بوده و قرارداد بیمه چگونه بوده اما بدون در نظر گرفتن سهم فارس از پتروشیمی بوعلی در سال 96 نهایت باعث کاهش افت ناچیز سود فارس خواهد شد که با توجه به راه اندازی پتروشیمی بوعلی کمتر از یک ماه آینده بعید است مشکل خاصی داشته باشد فقط یک هزینه سوخت هدر رفته و خرید مجدد یک مخزن و دکل را خواهد داشت و تاثیر آنچنانی بر این شرکت نخواهد داشت.