کدخبر: ۱۴۹۹۰۷ لینک کوتاه

۴۰ هکتار از مراتع قزوین در آتش ‌سوخت

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌ زیست استان قزوین از آتش‌سوزی ۴۰ هکتار از مراتع استان در ۵ ماهه نخست سال‌ جاری خبر داد.

سعید محمدی با اشاره به آتش‌سوزی اخیر در منطقه حفاظت‌شده باشگل، اظهار کرد: مناطقی خارج از قسمت امن در منطقه حفاظت‌شده باشگل طعمه حریق شد و بعد از چند ساعت تلاش مأموران این حریق مهار و از پیشرفت آن جلوگیری شد.

وی با اشاره به اینکه در این آتش‌سوزی 20 هکتار از مساحت منطقه حفاظت‌شده باشگل طعمه حریق شده است، خاطرنشان کرد: مقداری از باغات و قسمتی از زمین‌های کشاورزی اهالی منطقه نیز در این حادثه در آتش سوخت که این موضوع احتمال وجود کانون آتش‌سوزی خارج از منطقه امن را تشدید می‌کند.

محمدی با اعلام اینکه از ابتدای سال‌جاری تاکنون هشت مورد بروز آتش‌سوزی به این اداره کل گزارش‌شده است، تصریح کرد: آتش‌سوزی در مناطق تفریحی و گردشگری الموت غربی و شرقی، طارم و باشگل جزء این آمار بوده است.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین، ادامه داد: در پنج‌ماهه نخست سال‌جاری سه مورد آتش‌سوزی در منطقه طارم، دو مورد در منطقه حفاظت‌شده باشگل و سه مورد در مناطق الموت غربی و شرقی گزارش‌شده است.

وی با بیان اینکه ازلحاظ وسعت آتش‌سوزی منطقه حفاظت‌شده باشگل در بیشترین مساحت قرار دارد، در خصوص دلایل آتش‌سوزی خاطرنشان کرد: در فصل تابستان و وجود گرمای هوا و خشک شدن مراتع احتمال ایجاد آتش‌سوزی در طبیعت به چندین برابر می‌رسد که در این شرایط آتش‌سوزی با منشاء طبیعی و غیرطبیعی در مراتع و جنگل‌ها رخ می‌دهد.

محمدی با اشاره به اینکه آتش‌سوزی غیرطبیعی که منشاء انسانی دارد به سه دسته عمدی، غیرعمدی و فصل بحران آتش‌سوزی تقسیم می‌شود، در خصوص آتش‌سوزی طبیعی اظهار کرد: در این نوع از آتش‌سوزی گیاهان خشک، خودسوزی جنگل‌ها و مراتع در اثر وزش بادهای گرم، خودسوزی گیاهان در اثر شدت گرما و خشکی شدید گیاهان و علوفه مراتع و آتش‌سوزی به علت وجود اجسامی مانند بطری‌ها در طبیعت رخ می‌دهد.

مدیر روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط‌زیست استان قزوین در پایان توصیه کرد: نباید در جنگل‌ها و مراتع آتش روشن کرد و در صورت ضرورت باید از سطوح بدون پوشش گیاهی استفاده شود.

منبع: ایسنا