کدخبر: ۱۴۹۹۲۴ لینک کوتاه

مرکز آمار جزئیات رشد اقتصادی بهار ۹۵ را اعلام کرد

رشد ۸.۸ درصدی بخش صنعت/ رشد بدون نفت ۲.۹ درصد

ساعاتی پس از اعلام نرخ رشد اقتصادی ۴.۴ درصدی برای سه‌ماهه نخست سال ۹۵ از سوی رئیس‌جمهور، مرکز آمار جزئیات بیشتری از این نرخ رشد را منتشر کرد که نشان می‌دهد نرخ رشد اقتصادی کشور در این دوره با احتساب نفت ۴.۴ و بدون احتساب نفت ۲.۹ درصد بوده است.

به گزارش اقتصادنیوز، حسن روحانی صبح امروز در اجتماع مردم یاسوج خبر از رشد 4.4 درصدی اقتصاد ایران در سه ماهه نخست سال 95 داد. روحانی گفت که این عدد بر اساس محاسبات مرکز آمار ایران اعلام شده، اما به جزئیات بیشتری از آن اشاره نکرد.

بر اساس جدولی که عصر امروز توسط مرکز آمار ایران منتشر شد، نرخ رشد اقتصادی بهار 95 در هر سه بخش اصلی اقتصاد مثبت گزارش شده است. نرخ رشد اقتصادی گروه کشاورزی 4، نرخ رشد اقتصادی گروه صنعت 8.8 و نرخ رشد اقتصادی گروه خدمات 2.9 درصد اعلام شده است.

این رشدها در حالی به ثبت رسیده که در سه ماهه اول سال 94 نرخ رشد اقتصادی بدون احتساب نفت 0.4 درصد با احتساب نفت 0.5 درصد اعلام شده بود. نرخ رشد اقتصادی در فصل مذکور در بخش کشاورزی 8.4، در گروه صنعت منفی  3.1 و در گروه خدمات صفر درصد بوده است.

اعلام نرخ رشد اقتصادی سه ماهه اول سال جاری توسط مرکز آمار در حالی است که بانک مرکزی در پنج فصل متوالی (از بهار 94 تا کنون) از اعلام آمارهای نرخ رشد اقتصادی خودداری کرده است.