کدخبر: ۱۴۹۹۳۶ لینک کوتاه

امکان ثبت چند شرکت با یک شماره در مناطق آزاد وجود ندارد

دبیرشورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی موضوع ثبت چند شرکت با یک شماره در مناطق آزاد را تکذیب کرد و گفت: ثبت شرکت در مناطق آزاد به سازمان ثبت شرکت‌ها در مرکز متصل است و ثبت هر شرکتی در مناطق آزاد در سازمان ثبت املاک واسناد انجام می‌شود.

اکبر ترکان در خصوص جولان شرکت‌های زیرزمینی در مناطق آزاد افزود: شرکت‌های بخش خصوصی دفاتری در مناطق آزاد تجهیز و این دفاتر را به شرکت‌های تازه تأسیس در ابتدای کار اجاره می‌دهند.

وی همچنین با تکذیب واردات بیش از نیاز به مناطق آزاد هم اظهار کرد: واردات کالا همراه با مسافر در مناطق آزاد 400 میلیون دلار است که مقایسه این رقم با واردات کشور  یا قاچاق بیانگر کذب بودن اخبار و هوچی گری رسانه‌ای است.

دبیرشورای عالی مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به اهداف ایجاد مناطق آزاد تجاری و صنعتی اشاره کرد و گفت: مهمترین اهداف ایجاد مناطق آزاد شامل توسعه صادرات و کمک به کشور برای ورود به بازارهای جهانی و آشنایی با تجارت خارجی و گسترش و متنوع ساختن صادرات، دستیابی به بازارهای پولی جهان، شتاب بخشیدن به ورود سرمایه‌های خارجی به کشور به ویژه در بخش‌های مولد، جذب و انتقال تکنولوژی و فناوری به درون اقتصاد کشور، افزایش کارایی اقتصادی و تربیت نیروی انسانی ماهر، افزایش تولید و ارزش افزوده بخش‌های اقتصادی به ویژه بخش صنعت، کمک به ورود کالاهای واسطه‌ای و سرمایه‌ای با شرایط و قیمت مناسب‌تر، افزایش درآمد کشور ناشی از فعالیت‌های خدماتی همچون حمل و نقل، بارگیری و تخلیه، بانکداری، بیمه گری و توریسم، ایجاد فرصت‌های اشتغال در داخل کشور و ... است.

ترکان در ادامه با اشاره به این جمله که اجرای بند 11 سیاست‌های اقتصاد مقاومتی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی به معنای جذب سرمایه، فناوری و تولید و صادرات بیشتر است، افزود: این سیاست‌ها به واقع زمینه و فرصت مناسب را برای نقش آفرینی مردم و فعالان اقتصادی داخلی و خارجی در تحقق رونق اقتصادی کشور فراهم می‌کند.
وی همچنین بر لزوم تقویت بیش از پیش زیرساخت‌ها در مناطق آزاد برای سرمایه‌گذاری تاکید کرد و اظهارداشت: تسریع این مهم به شتاب بخشی رونق اقتصادی در مناطق آزاد منجر خواهد شد.

وی یادآورشد: مناطق آزاد تجاری و صنعتی کشور طی چند سال اخیر با توجه به اهداف اولیه، یعنی ایجاد عمران و آبادانی و سرعت بخشیدن به انجام امور زیربنایی، صادرات کالاهای صنعتی و تبدیلی، ایجاد اشتغال برای مردم و... توفیقات قابل توجهی کسب کرده است.

منبع:رادیواقتصاد