کدخبر: ۱۵۰۶۹۷ لینک کوتاه

یک کارشناس بازار نفت مطرح کرد:

۸ عامل تضعیف‌کننده قیمت نفت/مولفه‌هایی که نفت را کم‌ارزش کرده است

یک کارشناس بازار نفت می‌گوید: مهمترین عامل تضعیف قیمت نفت در چند ماه گذشته، وجود مازاد عرضه نفت خام و فرآورده در بازار بوده است و برآورد می‌شود در حال حاضر نیز بازار همچنان با مازاد عرضه نفت خام و فرآورده مواجه بوده، اگرچه حجم آن نسبت به قبل کاهش یافته است.

به گزارش اقتصادنیوز، یک کارشناس بازار نفت می‌گوید: مهمترين عامل تضعيف قيمت نفت در چند ماه گذشته، وجود مازاد عرضه نفت خام و فرآورده در بازار بوده است و برآورد می‌شود در حال حاضر نيز بازار همچنان با مازاد عرضه نفت خام و فرآورده مواجه بوده، اگرچه حجم آن نسبت به قبل كاهش يافته است.

مهدی يوسفی، كارشناس ارشد پژوهشی موسسه مطالعات بين‌المللی انرژی درباره عوامل تضعیف‌کننده قیمت نفت هشت عامل را برشمرده و درباره آنها چنین توضیح داده است:

1 .مهمترين عامل تضعيف قيمت نفت در طی چند ماه گذشته، وجود مازاد عرضه نفت خام و فرآورده در بازار بوده است و برآورد می‌شود در حال حاضر نيز بازار همچنان با مازاد عرضه نفت خام و فرآورده مواجه بوده، اگرچه حجم آن نسبت به قبال كاهش يافته است.

2.افزايش تعداد دكل‌های حفاری فعال در بخش نفت آمريكا، در هفته منتهی به 27 می 2016 به پايين‌ترين سطح خود در چند سال گذشته يعنی 316 دكل رسيد اما در طی دو ماه گذشته تعداد دكل‌های حفاری فعال در بخش نفت آمريكا روند افزايشی داشت و در هفته منتهی به 19 آگوست به 406 دكل رسيد كه 10 دكل نسبت به هفته ماقبل خود افزايش داشت.

3 .افزايش هفتگی توليد نفت خام آمريكا هم عامل دیگری است. توليد آمريكا در هفته منتهی به 12 آگوست با 152 هزار بشكه در روز افزايش به 8.597 ميليون بشكه در روز رسيد. توليد هفتگی نفت خام آمريكا بعد از سه هفته متوالی افزايش، در طی هفته‌های منتهی به 29 ژوئيه و 5 آگوست روند كاهشی به خود گرفت اما در هفته منتهی به 12 آگوست با 152 هزار بشكه در روز افزايش مواجه شد كه در چند ماه گذشته بی‌سابقه بوده است.

4.بالا بودن سطح ذخيره‌سازي‌های تجاری نفت خام و فرآورده نیز عامل دیگری است. بر اساس برآوردهای دبيرخانه سازمان اوپك در ماه ژوئن 2016 حجم ذخيره‌سازی‌های تجاری نفت خام و فرآورده در كشورهای OECD به 3.045 ميليارد بشكه رسيده است و اگرچه روند افزايشی آن نسبت به سال 2015 كندتر شده و در ماه ژوئن به مقدار 28.9 ميليون بشكه نسبت به ماه می كاهش يافته، با اين حال بيش از متوسط پنج سال گذشته و 138 ميليون بشكه بيش از سطح ژوئن سال 2015 است.

5 .بارگيری يك نفتكش از پايانه زويتانا در ليبی عامل دیگر تضعیف قیمت نفت محسوب می‌شود.

6.از سرگيری صادرات نفت شركت ملی نفت شمال عراق در پی توافق اقليم كردستان با دولت مركزی نیز علت دیگر تضعیف قیمت نفت است. صادرات با 70 هزار بشكه در روز از سر گرفته شد و شركت ملی نفت شمال عراق اعلام كرد بزودی حجم صادرات به 150 هزار بشكه در روز خواهد رسيد.

7 .وزير نفت نيجريه در ارتباط با اجلاس غير رسمي اوپك كه قرار است در ماه سپتامبر در الجزاير تشكيل شود،گفت: کاهش توليد اوپک بعيد است، اما اين اميدواری وجود دارد
که نشست به بهبود قيمت‌های نفت خام کمک کند.

8 .رويتر به نقل از منابع غيررسمی اعلام كرد در ماه آگوست عربستان سعودی توليد خود را افزايش داده و توليد اين كشور از 10.67 ميليون بشكه در ماه ژوئيه به 10.8 تا 10.9 ميليون بشكه در ماه آگوست خواهد رسيد.

به گزارش اقتصادنیوز، این تحلیل  بخشی از تحلیل يوسفی در شماره هفتم هفته‌نامه تحلیلی تحولات نفت و گاز موسسه مطالعات بین‌المللی انرژی است که در اینجا می‌توان به آن دسترسی داشت.