کدخبر: ۱۵۰۷۲۱ لینک کوتاه

جنگل‌های واگذار شده در دولت احمدی‌نژاد پس گرفته شد

در دولت گذشته حدود ۹۳۴ هکتار از عرصه‌های جنگلی به مجریان پروژه ساخت آزادراه تهران – شمال واگذار شد تا از محل درآمدهای آن هزینه‌ ساخت آزاد‌راه تامین شود؛ اما در دولت یازدهم مقرر شد تا همه عرصه‌های جنگلی واگذار شده، باز پس گرفته شود.

خداکرم جلالی، معاون وزیر جهاد کشاورزی در تشریح وضعیت بازپس گیری جنگل‌های واگذار شده به مجریان آزاد‌راه تهران - شمال بیان داشت: جنگل‌هایی در دولت احمدی نژاد برای کمک به ساخت آزاد راه تهران- شمال واگذارشده بود که در دولت روحانی با این مساله مخالفت شد؛ به همین خاطر مخالفت‌هایی وجود داشت که با پیگیری‌های سازمان جنگل ها این اعتراضات پیگیری شد.

رئیس سازمان جنگلها، مراتع و آبخیزداری افزود: با بنیاد مستضعفان هم توافقاتی صورت گرفت و دولت نیزمصوب کرد که این جنگل ها به منابع طبیعی بازگردانده شود و به جای آن از عرصه هایی که مشکلی در واگذاری ندارد استفاده شود و خوشبختانه بازپس گیری نیز انجام شده است.

جلالی در ادامه در خصوص وضعیت مصرف چوب در کشور بیان داشت: سالانه حدود شش میلیون مترمکعب مصرف چوب در کشور داریم که در آینده با توجه به پایین بودن سرانه مصرف چوب به حدود 13 میلیون مترمکعب خواهد رسید؛ همچنین زراعت چوب در سطح 9500 هکتار انجام شده و تولید و خرید 77 میلیون اصل نهال اعم از جنگلی، مرتعی و بیابانی انجام شده است.

وی در پاسخ به این سوال که کاهش بهره برداری از جنگل‌های شمال در چه وضعیتی قرار دارد؟ ، بیان داشت: برای احیای جنگل های شمال طی مصوبه دولت از سال 91 میزان بهره‌برداری از 850 هزار متر مکعب در سال به 550 هزار متر مکعب رسیده که آن هم بیشتر مربوط به درختان افتاده، آسیب‌دیده و شکسته شده است.

منبع: ایلنا