کدخبر: ۱۵۲۲۰۴ لینک کوتاه

افزایش ۷۰ درصدی روابط بازرگانی ایران و آذربایجان

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت در مراسم آیین گشایش نمایشگاه ایران پروژه باکو گفت: در ٧ ماه نخست امسال‌ میلادی، روابط تجاری ایران و آذربایجان رشد ٧٠ درصدی را تجربه کرده است.

محسن پاک آیین، سفیر ایران در جمهوری آذربایجان در آیین گشایش دومین نمایشگاه ایران پروژه در باکو که از امروز (دوشنبه، ٢٩ شهریورماه) آغاز به کار کرد، گفت: دولت یازدهم منافع بخش خصوصی را منافع خود تلقی می‌کند و تقویت جایگاه بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را در همسو با اهداف اقتصاد مقاومتی می‌داند.

وی افزود: تقویت همکاری‌های اقتصادی ٢ کشور باعث تقویت روابط سیاسی تهران و باکو می‌شود.

پاک آیین با بیان این که در دومین نمایشگاه ایران پروژه آذربایجان شاهد حضور شرکت‌های فعال در بخش‌های ساختمانی، کشاورزی، راه‌سازی و نفت‌ و گاز هستیم، تصریح کرد: امیدواریم مذاکراتی که در جریان این نمایشگاه صورت می‌گیرد به انعقاد قراردادهای تجاری و تقویت همکاری‌های ٢ کشور منجر شود.

جعفر سرقینی، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز در مراسم آیین گشایش نمایشگاه ایران پروژه باکو گفت: در ٧ ماه نخست امسال‌ میلادی، روابط تجاری ایران و آذربایجان رشد ٧٠ درصدی را تجربه کرده است.

وی با بیان آماری از تجارت ایران طی امسال افزود: در ٥ ماه نخست امسال، صادرت غیرنفتی ایران به ١٩,٣ میلیارد دلار رسید که ١٠ درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش داشته است.

سرقینی تصریح کرد: در سال ١٣٩٥ برای نخستین بار صادرات غیرنفتی ایران مثبت شده است و ما از بخش خصوصی و شرکت کنندگان در این نمایشگاه می‌خواهیم که سطح روابط اقتصادی ایران و آذربایجان را بیش از این افزایش دهند.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: در سایه روابط سیاسی ٢ کشور در ٧ ماه گذشته، ١٨ سند همکاری در بخش‌های مختلف میان ایران و آذربایجان امضا شد که امیدبخش همکاری‌های بیشتر ٢ کشور است.

شایان یادآوری است که دومین نمایشگاه تخصصی ایران پروژه در باکو با حضور ٥٤ شرکت فعال در فضایی حدود ٢ هزار مترمربع، امروز (دوشنبه، ٢٩ شهریورماه) در باکو اکسپو سنتر آغاز به کار کرد.

این نمایشگاه در حوزه‌ های صنعت ساختمان، تجهیزات صنایع نفت و گاز، سازه‌ های مهندسی، پروژه‌ های فنی ـ مهندسی، توسعه شهری و ساخت‌وسازها، راه‌سازی، پل‌سازی، آسفالت، انتقال لوله‌ های نفت و گاز، صنعت پتروشیمی، مصالح ساختمانی، سنگ و شیشه در اکسپو سنتر باکو تا ٣١ شهریورماه دایر است.

جمهوری آذربایجان بیش از ٩,٧ میلیون نفر جمعیت دارد و در طی سال ٢٠١٥، ١٠.٥ میلیارد دلار واردات از کشورهای مختلف جهان داشته است که نشان می‌دهد ایران فرصت‌های بی‌شماری برای گرفتن بازار این کشور دارد.

منبع:سازمان توسعه تجارت ایران