کدخبر: ۱۵۳۳۰۴ لینک کوتاه

رئیس سازمان برنامه و بودجه خبر داد

لایحه بودجه ۹۶ اوایل آبان به دولت می‌رود

سخنگوی دولت و رئیس سازمان برنامه و بودجه با بیان اینکه بودجه‌ریزی سال ٩٦ بر مبنی عملکرد انجام می‌شود که روش نوینی در بودجه‌ریزی است، گفت: لایحه بودجه را تا اوایل آبان ماه به مجلس تقدیم می‌‌کنیم.

 محمدباقر نوبخت سخنگوی دولت در نشست خبری با اشاره به فعال شدن واحدهای تولیدی اظهار کرد: فعال کردن این واحدها با ٢ هدف رشد اقتصادی و اشتغال زایی درحال انجام است.

وی افزود: تا تاریخ ٢٥ مهرماه ١٢ هزار و ٢٢ واحد تولیدی، ٨٩٧٧ میلیارد تومان تسهیلات دریافت کردند.

نوبخت با اشاره به حل مساله آلودگی هوا گفت: قرار بود ٩٠ هزار خودروی فرسوده از رده خارج شوند و تاکنون ٢٤ هزار و ٦٧٦ تاکسی فرسوده از ناوگان خارج شدند.

وی به لایحه بودجه ٩٦ اشاره کرد و گفت: لایحه بودجه را تا اوایل آبان ماه به مجلس تقدیم می‌کنیم. بودجه ریزی سال ٩٦ بر مبنی عملکرد تهیه می شود که روش نوینی در بودجه ریزی است.

سخنگوی دولت در پاسخ به سالی درخصوص استعفای وزیر ارشاد تاکید کرد: در پاسخ به این سوال به همین مقدار بسنده میکنم که شخص وزیر گفته است چند روز صبر کنید تا ان شاءالله مساله حل شود.

نوبخت با بیان اینکه در سه ماهه نخست امسال رشد اقتصادی (بر اساس گزارش مرکز آمار ایران) به ۴.۴ درصد ارتقا یافته است، اظهار کرد: آثار این مسئله در بخش اشتغال قابل ملاحظه است. نسبت اشتغال در بهار سال ۹۴، ۳۳.۹ درصد بوده و در بهار سال ۹۵ این نسبت به ۳۴.۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

سخنگوی دولت تأکید کرد: در سه ماهه بهار سال جدید بیش از یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر وارد بازار کار شده‌اند که درواقع این تعداد جزو جمعیت فعال ما هستند که ۷۵۰ هزار نفر از آنها توانستند شغل پیدا کنند.

وی با اشاره به مراحل تصویب برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی گفت: این برنامه با همه فراز و نشیب‌هایی که در مجلس نهم داشت و امروز در مجلس دهم دارد، کلیت آن در همه کمیسیون‌های تخصصی مجلس مورد تصویب قرار گرفته و کمیسیون تلفیق هم به کلیت برنامه ششم رأی مثبت داده است و امروز بررسی جزئیات برنامه آغاز شده است.

نوبخت تصریح کرد: پیشرفت بررسی برنامه ششم توسعه در مجلس شورای اسلامی در مسیر خوبی قرار دارد.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ به سؤال دیگری مبنی بر اینکه آیا گزارشی درباره موضوع املاک شهرداری از سوی وزارت کشور به دولت ارائه شده است یا خیر؟ گفت: هنوز دولت گزارشی در این خصوص دریافت نکرده است.

فانی به همه سوالات استیضاح کنندگان پاسخ خواهد داد
نوبخت در ادامه در واکنش به اعلام وصول استیضاح وزیر آموزش و پرورش که صبح امروز در صحن علنی مجلس شورای اسلامی انجام گرفت، گفت: استیضاح درواقع پاسخ دادن است و قطعاً دولت نسبت به همه سؤالات در این زمینه پاسخ خواهد داد.

وی افزود: اگر نیاز به رفع کاستی‌ها باشد، ما خودمان را موظف می‌دانیم تا آن کاستی‌ها را مرتفع کنیم اما اگر سوءتفاهمی پیش آمده و نیاز به پاسخ دادن وجود داشته باشد، دولت پاسخ‌های خود را ارائه خواهد داد.

سخنگوی دولت تأکید کرد: قطعاً آقای فانی وزیر آموزش و پرورش به همه سؤالاتی که در جلسه استیضاح از وی مطرح می‌کنند، پاسخ می‌دهد.

برای کسری بودجه سلامت اوراق صکوک اسلامی عرضه شد
نوبخت در پاسخ به سؤال خبرنگاری مبنی بر اینکه چرا دولت برای کسری بودجه حوزه سلامت اقدام به ارائه اوراق قرضه کرده زیرا برخی مراجع تقلید نسبت به ربوی بودن ارائه این اوراق اعتراض کرده‌اند؟ گفت: در تبصره ۳۸ اصلاحیه قانون بودجه تصریح شد که ما بتوانیم در جهت تأمین بدهی‌هایی که دولت و دستگاه‌های دولتی نسبت به افراد و اشخاص دارد، از طریق انتشار اوراق اسلامی عمل کند.

وی افزود: این اوراق به صورت صکوک انجام می‌شود. صکوک یکی از عقود اسلامی است. مکانیزمی که در قانون آمده به گونه‌ای است که این مسئله اشکال شرعی دارد زیرا شورای نگهبان که مرجع رسمی این اظهارنظر بوده، صراحتاً آن را تائید کرده است.

سخنگوی دولت تأکید کرد: آنچه که در حال حاضر عمل می‌شود و از طریق بازار سرمایه و فرابورس است و این هم به اوراق صکوک اسلامی تبدیل شده است. در بورس هم نوع قراردادها از لحاظ فقهی بررسی می‌شود و این مسئله از نظر آنها هیچ اشکالی نداشته است.

نوبخت تصریح کرد: حتماً ارائه اوراق قرضه برای رفع بدهی‌ها اشکال شرعی دارد و نه تنها در آن تشکیک و تردیدی وجود ندارد، بلکه قطعاً ربوی است. ما این مسئله را رعایت کرده‌ایم و حتماً نظر مراجع تقلید و ضروریات شرعی برای ما حائز اهمیت است.

وی درباره وفای به عهد دولت درباره پرداخت دیون دولتی گفت: دولت حاضر شد تا از بازار سرمایه در ازای انتشار اوراق، نقدینگی تهیه کند و بدهی داروخانه ها را بدهد. الان چون اوراق به صورت صکوک اجاره است، اجاره این پول را هم می دهیم. ما به گندمکاران گفتیم شما گندم بکارید ما می خریم. افزایش تولید گندم بسیار بیش از پیش بینی 4200 میلیاردی ما بود. امسال با وعده خرید تضمینی دولت، مبلغ به 14 هزار و 600 میلیارد تومان افزایش یافت. گندمکاران در یک بازه زمانی کوتاه، پول خود را می خواهد. ما این پول را از بازار سرمایه جذب کردیم و سود را هم دادیم تا نگذاریم مشکل برای گندمکاران و پیمانکاران پیش بیاید.

سخنگوی دولت در ادامه گفت: ما حتی برای پرداخت بدهی دولت به نظام بانکی، حاضر شدیم این اوراق را به بانکها هم بدهیم و سودش را بپردازیم. این منطق عادلانه، اقتصادی و اسلامی است تا به عهد خود وفا کنیم و آثار مثبت آن را هم در اقتصاد خود ببینیم. ما نمی خواهیم یک شبه از بانک مرکزی برداشت کنیم چون این تصمیمات انجام شد و با تورم چهل و چند درصدی مواجه شدیم.

وی در پاسخ به سوالی درخصوص پروژه های ناتمام و شائبه واگذاری آن از طرف دولت به افراد فاقد صلاحیت، گفت: سیاست دولت براساس الزام قانونی واگذاری طرح‌های ناتمام به مردم بوده است. باید اعلام کنم که این الزام کاملا قانونی است که شورای اقتصاد چگونگی واگذاری آن را مطرح کرده است و این شرایط از سوی دولت سهل‌تر واگذار می شود. همانطور که می‌دانید دولت بیش از ۲۰۰۰ طرح در دست دارد اما بودجه و اعتبار این طرح‌ها ناکافی است.

سخنگوی دولت تأکید کرد: برای پروژه‌های ناتمام ۴۰۰ الی ۵۰۰ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز است، اما این پروژه‌ها هنوز به مرحله واگذاری نرسیده و هیچکدام از آنها واگذار نشده است.

هیچ قاچاقی از مبادی مناطق آزاد صورت نمی گیرد
نوبخت در ادامه با اشاره به تسهیلاتی جهت استخدام کارمندانی که تاکنون بصورت قراردادی کار کرده اند، افزود: قطعا کسانی که سالها به صورت قراردادی جایی کار کرده اند، برای جذب از امتیاز متناسب و عادلانه ای برخوردار خواهند بود. بین این افراد و کسانی که برای نخستین بار وارد سیستم دولتی می شوند، فرق قائل هستیم. البته درباره شرایط سنی، قانون، محدوده ای قائل شده که باید اجرا شود.

رئیس سازمان برنامه و بودجه در پاسخ سئوالی در خصوص مناطق آزاد و افزایش قاچاق از این مبادی گفت: مناطق آزاد از امتیاز مناسب تری نسبت به سرزمین اصلی برای رونق اقتصاد و افزایش صادرات برخوردارند. صحبت‌هایی که درباره افزایش قاچاق از این مناطق می شود، کارشناسی نیست. همه این مناطق، دارای گمرکات هستند و قاچاق از این مبادی صورت نمی گیرد.

منبع: مهر