کدخبر: ۱۵۳۳۱۲ لینک کوتاه

تاخیر ۴۷ درصدی پروازها در شهریور/ ایران‌ایر صدرنشین جدول

شرکت فرودگاه‌ها آمار رسمی میزان تاخیرهای پروازی به تفکیک شرکت‌های هواپیمایی در شهریورماه امسال را اعلام کرده که براساس آن حدود ۴۷ درصد از پروازها با تاخیر مواجه بوده‌اند.

طبق این آمار در ماه گذشته ۲۲ هزار و ۴۳۱ پرواز برنامه‌ای از سوی شرکت‌های هواپیمایی انجام گرفته که در قالب آن حدود ۱۰ هزار و ۴۶۱ فروند پرواز با تاخیر انجام گرفته‌اند.

در این جدول شرکت هواپیمایی ایران‌ایر با انجام بیش از ۲۷۳۰ پرواز، به عنوان یکی از فعال‌ترین شرکت‌ها مطرح بوده و در عین حال بیشترین تاخیر را نیز به نام خود ثبت کرده است.

این شرکت هواپیمایی در ۱۵۷۳ پرواز تاخیر داشته که این رقم ۵۷ درصد از کل پروازهای این شرکت را شامل می‌شود.

در کنار ایران‌ایر شرکت هواپیمایی آتا قرار گرفته که با ۱۷۸۴ پرواز در ماه گذشته و ثبت ۱۰۲۱ تاخیر در آن ۵۷ درصد تاخیر را به نام خود ثبت کرده است.

شرکت هواپیمایی زاگرس نیز ۲۲۱۳ پرواز داشته که از میان آنها ۱۱۳۷ پرواز تاخیر داشته است و به این ترتیب ۵۱ درصد از پروازهای این شرکت به موقع انجام نشده‌اند.

دو شرکت هواپیمایی آسمان و اترک نیز در این فهرست درصدی برابر به دست آوردند، با این تفاوت که تعداد پروازهای انجام گرفته از سوی آنها به شدت متفاوت است.

شرکت هواپیمایی آسمان در این ماه ۳۰۱۴ پرواز انجام داده که از میان آنها ۱۵۰۲ پرواز با تاخیر همراه بوده‌اند و بدین ترتیب ۵۰ درصد از هواپیماهای این شرکت به موقع پرواز نکردند.

شرکت اترک اما تنها ۱۴۰ پرواز را در شهریورماه به ثبت رسانده که از میان آنها ۷۰ پرواز تاخیر داشتند تا این شرکت نیز ۵۰ درصد تاخیر را به نام خود ثبت کنند.

پس از این شرکت‌ها به ترتیب ایران‌ایر تور با ثبت ۴۹ درصد، پویاایر با ثبت ۴۸ درصد، کاسپین با ثبت ۴۶ درصد، تابان و معراج با ثبت ۴۵ درصد، قشم‌ایر و کیش‌ایر با ثبت ۴۴ درصد رتبه‌های بعدی را از نظر میزان تاخیر به خود اختصاص داده‌اند.

در فهرست شرکت‌هایی که کمترین تاخیر را به نام خود ثبت کرده‌اند نیز شرکت حمل‌ونقل هوایی نفت با ۳۹ درصد آمار نسبتا قابل قبولی را داشته است، اما بهترین عملکرد را شرکت هواپیمایی ماهان داشته و در شرایطی که با انجام ۳۰۶۳ پرواز فعال‌ترین شرکت هواپیمایی در شهریورماه بوده، تنها در ۹۴۸ پرواز یعنی ۳۱ درصد از برنامه‌ها تاخیر داشته که این رقم به نسبت تمام شرکت‌های هواپیمایی فعال عملکردی مناسب را نشان می‌دهد.

شرکت فرودگاه‌ها همچنین درصد رشد تاخیرهای پروازی در شهریورماه را نسبت به ماه گذشته نیز منتشر کرده که براین اساس شرکت کیش‌ایر با رشد ۴۷ درصدی تاخیرها ضعیف‌ترین آمار را به نام خود ثبت کرده و پس از آن نیز معراج، قشم‌ایر و آتا با رشد ۴۰، ۱۷ و ۱۷ درصدی قرار گرفتند.

در فهرست شرکت‌هایی که توانستند تاخیرهای خود را کاهش دهند نیز شرکت هواپیمایی اترک با کاهش ۲۵ درصد صدرنشین است و پس از آن شرکت هواپیمایی نفت، زاگرس و ایران‌ایر تور با کاهش ۱۴، شش و سه درصدی روبه‌رو بوده‌اند.

تاخیر دیگر شرکت‌های هواپیمایی در قیاس با ماه گذشته افزایش یافته است.

منبع:ایسنا