کدخبر: ۱۰۰۱۲۲ لینک کوتاه

تجارت غذا در صف آخر توسعه

مدیرعامل شرکت فنی مهندسی بازرسی صنعت غذای حلال معتقد است: ایران در بازار صنعت غذای دنیا جایگاهی ندارد.

مدیرعامل شرکت فنی مهندسی بازرسی  صنعت غذای حلال معتقد است: ایران در بازار صنعت غذای دنیا جایگاهی ندارد. 
سعید ماهروئی، در گفت و گو با اقتصاد روز مطرح کرد: درحالی که در کشور برای تولید، بازاریابی و تجارت برخی محصولات کشاورزی و مواد غذایی مزیت نسبی وجود دارد؛ تاکنون نه نگاهی به تجارت و تولید امروزه صنعت غذا شده و نه تلاشی که از آنچه بوده، استفاده بهینه شود.
وی افزود: این صنعت نیازمند زیرساخت های ویژه، تجهیزات ، دانش و تکنولوژی روز دنیا است. ولی هنوز سرمایه گذاری درستی در این زمینه نشده است؛ چون سرمایه گذاران داخلی و خارجی به دلیل مسائل مختلف از جمله مسائل اقتصادی و بین المللی، تفاوت فرهنگی، سلامت و استاندارد غذا و تفاوت ذائقه مردم ایران حاضر به حضور در این عرضه را ندارند. 
ماهروئی تاکید کرد: ما محصولات وغذاهای زیادی داریم که ظرفیت صادر شدن در وحله اول و برند شدن در وهله بعد در آمدن در زمره علاقه‌مندی‌های خوراکی درعرضه بین المللی شدن را دارد. 
مدیرعامل شرکت فنی مهندسی بازرسی  صنعت غذای حلال براین باور است: بسیاری از خوراکی و غذاهای ما  در مقایسه با غذاهای سایر کشورها از حیث میزان کالری ، سلامت ، طعم ، مزه و خواص و فوائد قابل مقایسه نیست. درحالی که صنعت و تجارت غذا سودآور، مولد و اشتغال زاست. 
وی اظهار داشت: در دنیا چندین کشور و چندین کمپانی نامدار حتی روی غذاهایی با ارزش پایین کار می کنند. چون توانسته اند آن را سودآور کنند و این سودآوری را حفظ کنند فست فودها و نوشیدنی‌های مثل کوکاکولا، پپسی و کانادا که نوشیدنی های حلال هم هستند؛ اکنون کل دنیا را دربرگرفته اند و توانسته اند با یک برنامه بلند مدت تولیدات خود را جزو علاقه‌مندی‌های مردم گنجانده و در طول سال‌ها حفظ کنند. 
ماهروئی  اذعان کرد: اگر در ایران بخواهیم روی صنعت غذا کار کنیم. باید بدانیم تولید ، بازاریابی، صادرات و برندسازی کاری همچون کاشت درخت گردوست که  چندین سال زمان نیاز دارد تا به صورت سودآور و اقتصادی قابل برداشت باشد. نه مثل کدو که ابتدای سال بکاریم و اواسط سال آن را برداشت کنیم.
وی ادامه داد: برند سازی غذا کاری حساس و در عین حال زمان بر و چند جانبه است که زیرا با ذائقه، سلامت و تغذیه مردم سر و کار دارد.