کدخبر: ۱۰۰۲۲۰ لینک کوتاه

با انتقال روش جدید آبیاری از چین به ایران

میزان مصرف آب کشاورزی کاهش می یابد

معاون بهبود تولیدات گیاهی وزارت جهادکشاورزی معتقد است: ورود تکنولوژی سیستم آبیاری به روش زیرسطحی در اراضی شیبدار باعث کاهش مصرف آب در اراضی سبک و سنگین می شود.

به گزارش اقتصاد روز، عباس کشاورز امروز در جلسه‌ای که با هدف بررسی زمینه‌های همکاری مشترک بین ایران و چین برگزار شد، خواهان ورود تکنولوژی جدید چین در زمینه آبیاری به روش زیرسطحی در اراضی شیبدار شد.

وی اظهار کرد: انتقال تکنولوژی سیستم آبیاری به روش PQI  -زیرسطحی در اراضی شیبدار- در کشور چین منجر به کاهش مصرف آب به مقدار قابل ملاحظه‌ای شده است؛  این سیستم  که در اراضی سبک و نیمه‌سبک کاربرد می‌تواند کمک مهمی به تولیدکنندگان داخلی کند.

کشاورز افزود: ایران به‌عنوان نخستین کشور استفاده‌کننده از این تکنولوژی، درخواست دارد تا ترویج این سیستم توسط کارشناسان چینی مورد توجه قرار گیرد.

معاون بهبود تولیدات گیاهی وزارت جهادکشاورزی از در اختیار قرار دادن  ارقام گیاهان زراعی مقاوم به خشکی به  شرکت‌های خصوصی ایران صحبت کرد

کشاورز افزود: انتقال تکنولوژی تولید بذر هیبرید برنج ، پنبه  وانواع سبزیجات از دیگر مواردی است که می‌تواند زمینه همکاری مشترکی را به‌وجود آورد.

وی تصریح کرد: کشت نشاء و روش خشک کردن و تولید برنج، به‌ویژه برنج قهوه‌ای، از دیگر درخواست‌های این بخش محسوب می‌شود و همچنین پیشنهاد داریم که تکنولوژی‌های چین به کمک محیط‌های گلخانه‌ای ایران بیاید تا بتوانیم انرژی کمتری مصرف کنیم.

 در این نشست معاون برنامه‌ریزی و اقتصادی وزارت جهادکشاورزی نیز گفت:کشور چین  در حوزه کشاورزی تجارب خوبی دارد که ما می‌توانیم از آن استفاده کنیم.

عبدالمهدی بخشنده افزود: ایران می‌تواند در زمینه پیش‌بینی اطلاعات ماهواره‌ای و همچنین پیوستن به سازمان تجارت جهانی(WTO)   از چین به‌عنوان یک کشور صاحب تجربه استفاده کند.

وی تصریح کرد: سیاست‌هایی که چین در زمینه حمایت از بخش کشاورزی اعمال می‌شود نیز می‌تواند به‌عنوان تجربه ای مؤثر مورد استفاده جمهوری اسلامی ایران قرار گیرد.