کدخبر: ۱۰۰۳۲۲ لینک کوتاه

ریحون نخورید، کاهو بخورید

کارشناس ارشد محیط زیست هشدار داد: تهرانی ها از خورد سبزیجاتی همچون ترخون و ریحون خوداری کنند.

پرویز کردوانی، در گفت و گو با اقتصاد روز گفت: در تابستان بیشترین سبزیجاتی که وارد بازار تهران می شود محصولات جنوب تهران است؛ براین اساس به مردم توصیه می‌کنیم از خورد سبزیجاتی همچون ترخون و ریحون صرف‌نظر کنند.

وی افزود: سال‌هاست که کشاورزان از جنوب تهران از آب فاضلاب سطحی استفاده می‌کنند ؛ آلودگی‌های فاضلاب‌ها نیز مربوطه به مواد شیمیایی همچون آرسنیک و سرب بوده که با جوشاندن نیز از بین نمی‌رود.

کردوانی تصریح کرد: از مردم می‌خواهیم در تابستان به جای سبزیجاتی مثل ترخون و ریحون از کلم، کاهو و گل کلم که از جنوب کشور وارد می شود؛ استفاده کنند.

وی با تاکید بر اینکه سال‌هاست کشاورزان جنوب تهران بویژه منطقه شهرری از آب فاضلاب سطحی استفاده می‌کنند؛ یادآورشد: از 15 سال پیش سازمان محیط زیست تصمیم گرفته جلوی آبیاری کشاورزان با آب فاضلاب را بگیرد. اما هنوز کشاورزان از این آب استفاده می‌کنند.

از دید این جغرافی دان، هر قدر جمعیت تهران بزرگتر می‌شود فاضلاب آن نیز بیشتر می‌شود و چون در تهران شبکه فاضلاب شهری وجود ندارد؛ این فاضلاب وارد قنات و چاه‌های سطحی مناطق جنوبی تهران مانند شهر ری می‌شود.

کردوانی معتقد است: در وضعیت کنونی شخم زدن محصولات کشاورزی که توسط آب فاضلاب آبیاری شده کار اشتباهی است و مسئولان باید با حمایت کشاورزان در این منطقه کاشت درختانی همچون پسته، انار و انجیر را ترویج کنند.