کدخبر: ۱۰۰۴۹۲ لینک کوتاه

سویا در بنادر جنوبی ۷۰۰ تومان گرانتر از بازار جهانی

دبیر انجمن مرغداران گوشتی گفت: ذرت در بندر ایران کیلویی ۵۰۰ تومان و سویا کیلویی ۷۰۰ تومان گرانتر از قیمت آن را در بازار جهانی بفروش می رود.

بهرام پاکزاد در گفت‌وگو با اقتصاد روز اظهار کرد: در حال حاضر هزینه تولید مرغ و تخم‌مرغ به دلیل قیمت تمام شده آن بسیار بالاست.
او افزود: در بازار موجود هزینه تولید جوجه یک‌روزه بیش از سایر اقلام خود است؛ اکنون قیمت جوجه یک‌روزه 2 2200 تومان بفروش می‌رود که این رقم برای صنعت مطلوب نیست.
این فعال صنعت طیور بر این باور است که اگر دولت و تولیدکنندگان بخواهند برنامه‌ای برای صادرات داشته باشند، باید هزینه‌های تولید را کاهش دهند؛ تا در بازارهای هدف جای برای سخن گفتن داشته باشند.
او ادامه داد: برای کاهش هزینه‌های تولید باید قیمت نهاده‌ها کنترل شود؛ اکنون سویا و ذرت آمریکایی و برزیلی در بازار 45 تا 47 سنت و ذرت درجه‌یک 17 تا 19 سنت به فروش می‌رود.
این در حالی که به گفته پاکزاد، مابه‌التفاوت قیمت جهانی ذرت با قیمت آن در بندر ایران 500 تومان در هر کیلو و مابه‌التفاوت سویا 600 تا 700 تومان در هر کیلو است.
او با اشاره به توان صادراتی ایران برای مرغ و تخم‌مرغ افزود: دولت با جلوگیری از واردات نهاده‌ها از سوی افراد خاص می‌تواند قیمت نهاده‌ها را در بازار منطقی کند و راه صادرات را برای تولیدکنندگان باز کند.
از دید دبیر انجمن مرغداران گوشتی، برای توسعه صادرات، دولت باید تعرفه‌های واردات مرغ و تخم‌مرغ را افزایش و در مقابل تعرفه صادرات آنها را کاهش دهد.