کدخبر: ۱۰۰۵۴۲ لینک کوتاه

تا پایان ۹۳

میزان سموم محصولات کشاورزی اعلام می شود

مدیرکل نظارت بر مواد غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو خبر داد: تا پایان امسال بیش از ۵۷۶۰ نمونه از میزان سموم باقی مانده در خیار، گوجه فرنگی، سیب درختی و برنج مشخص می شود.

به گزارش اقتصاد روز و به نقل از مهر، هدایت حسینی اعلام کرد : بر اساس بند "و" ماده 34 قانون برنامه پنجم توسعه بررسی وضعیت موجود باقیمانده آفت کش ها و سموم در محصولات کشاورزی از تکالیف وزارت بهداشت است.
وی با اشاره به اینکه فهرست سموم مجاز محصولات کشاورزی در سال 86 تعیین شده و بر همین اساس، وزارت بهداشت کمیته سیاستگذاری تشکیل داده تا وضعیت سموم و کودهای شیمیایی باقی مانده در محصولات کشاورزی را بررسی کند.
حسینی ادامه داد: همچنین میزان کودهای شیمیایی باقی مانده در سه محصول پیاز، سیب زمینی و کاهو نیز در چند نقطه از کشور مورد بررسی قرار می گیرد که در مجموع 7 هزار و 560 نمونه از میزان سموم و کودهای شیمیایی باقی مانده در این 7 محصول کشاورزی، بررسی و نتایج آن اعلام خواهد شد.
وی به موضوع سلامت برنجهای وارداتی اشاره کرد و افزود: دو هزار و 365 نمونه برنج وارداتی در گمرکات کشور مورد بررسی قرار گرفت و بعد از اینکه سلامت آنها به تایید رسید، از گمرکات کشور ترخیص شدند.