کدخبر: ۱۰۰۶۸۲ لینک کوتاه

هر ۱۳ هزار هکتار تنها یک جنگلبان دارد

رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت: در مناطق جنگلی کشور به ازای هر ۱۳ هزار هکتار تنها یک جنگلبان وجود دارد؛ این در حالی که بنا بر استانداردهای جهانی هر جنگل بان باید از هزار هکتار از عرصه های منابع طبیعی حفاظت کند.

خداکرم جلالی در گفت‌وگو با سایت خبری «اقتصاد» با اشاره به اینکه ایران از لحاظ ضریب حفاظتی فاصله بسیار زیادی با استانداردهای جهانی وجود دارد؛ اظهار داشت: در کشورهای پیشرفته این سرانه به ازای هر هزار تا دو هزار هکتار یک جنگلبان است.

او در خصوص میزان سرانه جنگلی در ایران نیز گفت: به دلیل موقعیت جغرافیایی کشور و قرار داشتن در منطقه خشک و نیمه‌خشک، سرانه جنگلی در ایران نزدیک به دو هزار مترمربع که نسبت به دیگر کشورهای جهان سرانه جنگلی پایین‌تر است.

جلالی به کاهش سطح جنگل‌ها اشاره کرد و افزود: امروز کاهش سطح جنگل‌های دنیا از پنج میلیارد هکتار به 9/3 میلیارد هکتار به دلیل دخالت‌های بی‌مورد و فراتر از حد توان اکولوژیک و اکوسیستم جهان است.

او بهره‌برداری بی‌رویه از منابع طبیعی ریشه اصلی مسائل زیست‌محیطی خواند و گفت: خشک شدن آب رودخانه‌ها، از بین رفتن سفره‌های آب زیرزمینی، شور و قلیایی شدن آب‌های کشاورزی، کاهش آب شیرین و بیابان‌زایی ناشی از بهره‌برداری بی‌رویه از منابع پایه و طبیعی است.

رئیس سازمان جنگل‌های و مراتع کشور علت چالش‌های برون و درون بخشی منابع طبیعی را نیز چنین برشمرد: فقدان منابع مالی سرزمین، ضعف فرهنگ منابع طبیعی و اخلاق زیست‌محیطی، تامین زندگی و معیشت افراد ساکن در جنگل‌ها، تخریب و تصرف سوخت هیزمی، فرسایش آب و خاک، شرایط اقلیمی، طرح‌های عمرانی، معادن، عدم اجرای الگوی مناسب منابع طبیعی در کشور و نارسایی اعتبارات و امکانات از علل عمده چالش کنونی منابع طبیعی کشور است.