کدخبر: ۱۰۰۷۷۷ لینک کوتاه

تجمع دامداران مقابل وزارت جهاد کشاورزی

دامداران به دنبال تاخیر در تعیین قیمت شیر خام از سوی هیات دولت در مقابل ساختمان وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند.

به گزارش اقتصاد نیوز، امروز صبح دامداران در اعتراض به روند قیمت‌گذاری شیر خام، تاخیر در تعیین قیمت آن و عدم‌حمایت دولت از تولیدکنندگان مقابل ساختمان شماره یک جهاد کشاورزی در خیابان طالقانی تجمع کردند.

بر اساس این گزارش از ابتدای امسال دامداران هر کیلوگرم شیر خام را 1100 تومان به کارخانه‌ها تحویل می‌دهند؛ این در حالی بهای نهاده‌ها نسبت به ماه‌های گذشته افزایش یافته است.

پیش‌تر سعید سلطانی‌سروستانی، مدیرعامل اتحادیه دامداران ایران، به اقتصاد نیوز گفت: در بازار قیمت نهاده‌ها افزایش یافته است. به طوری که هر کیلوگرم جو 960 تومان، ذرت 1060 تومان، کنجاله سویا هندی و برزیلی به ترتیب 1800 و 1900 تومان و هر کیلوگرم سبوس 750 تومان است.

دبیر انجمن صنایع لبنی نیز بر این باور است: در سال جاری دولت یا باید به تولیدکنندگان 1700 تا 1800 میلیارد‌تومانی بدهد و یا بهای شیر خام را 1440 اعلام کند.

رضا ارجمندی، کارشناس کمیسیون کشاورزی اتاق تهران نیز معتقد است: با توجه به تعطیلی بیش از 50 درصد دامداری‌های کشور و تعطیلی 50 تا 60 درصد کارخانه‌های لبنی و از سوی دیگر کاهش مصرف شیر در جامعه، دولت موظف به حمایت از این صنعت است.

علی‌رضا سجادی، عضو هیات‌مدیره صنایع لبنی با تایید این موضوع گفت: در حال حاضر صنعت لبنیات به‌ویژه محصول شیر ایران نیاز به حمایت جدی دولت دارد؛ در غیر این صورت علاوه بر خوابیدن صنعت با مشکلات عدیده‌ای در سلامت جامعه روبه‌رو می‌شویم. اکنون در دنیا به یک یا دو محصول ویژه یارانه می‌دهند؛ مثلاً اتحادیه اروپا به انواع لبنیات یارانه نمی‌دهد بلکه صرفاً به شیر خام یارانه می‌دهد.

بر اساس گزارش اقتصاد نیوز، سال گذشته دامداران بابت تولید هر کیلو شیر 320 تومان زیان کردند. چون دولت به‌رغم وعده‌اش در مورد پرداخت یارانه سه هزارمیلیاردی به دامداران به ازای فروش ارزان شیر خام، نیمی از یارانه را پرداخت کرد.

اما امسال دامداران برای اینکه با مشکلی مشابه سال قبل مواجه نشوند؛ در مقابل وزارت جهاد کشاورزی تجمع کردند؛ البته آنها هر سال یک یا چند تجمع دارند؛ اما اغلب این تجمع نتیجه‌های جزء شنیدن وعده‌هایی معدود نداشت.

به نقل از فارس، امروز دقایقی پس از تجمع مسوولان وزارت جهاد کشاورزی با این وعده که وزیر جهاد کشاورزی با تجمع‌کنندگان صحبت خواهد کرد،‌ به نمازخانه وزارتخانه هدایت کردند، اما بعد از یک ساعت انتظار که خبری از مسوولان نشد، آنها دوباره به محوطه وزارت جهاد کشاورزی آمدند که در این میان معاون پارلمانی وزیر با معترضان سخن گفت و وعده‌هایی برای پیگیری مطالبات آنها داد.