کدخبر: ۱۰۰۹۰۳ لینک کوتاه

ابهام در خشکسالی بدون برگشت در ایران

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان اظهار کرد: نمی توان با قاطعیت گفت که ایران وارد خشکسالی مستمر و بدون برگشت شده ؛ چون از سویی همه دانشمندان درباره پدیده خشکسالی تعریفی جامع ندارند و از سوی دیگر شاخص های متعددی برای ارزیابی این پدیده وجود دارد.

جهانگیر عابدی‌کوهپایی در گفت‌وگو با اقتصاد نیوز در خصوص اینکه ایران وارد خشکسالی مستمر و بدون برگشت شده است؛ یا خیر؟ گفت: مدل‌سازی پدیده‌های جوی بسیار پیچیده است و متغیرهای زیادی در شکل‌گیری آن دخالت دارند و مدل‌های ارائه‌شده نیز طبیعتاً دارای اطمینان 100درصدی نیستند.

او افزود: آنچه مشهود است بی‌نظمی‌های زمانی و مکانی است که در پارامترهای اقلیمی از جمله دما و بارش رخ داده است. مثلاً زمان وقوع بیشترین بارندگی از ماه‌های زمستان به بهار یا تبدیل الگوی بارش از برف به باران که این خود باعث کاهش ذخایر زیرزمینی، فرسایش خاک و افزایش تبخیر آب می‌شود.

این کارشناس ارشد منابع آب معتقد است: میزان آب تجدیدپذیر ایران 130 میلیارد مترمکعب است که تقریباً مقدار ثابتی دارد و با تقسیم این حجم آب بر کل جمعیت کشور، میزان سرانه آب کشور به دست می‌آید.

او اذعان کرد: میزان سرانه آب تجدیدپذیر در سال 1300 خورشیدی، حدود 13 هزار مترمکعب بوده که در حال حاضر میزان سرانه آب در کشور به حدود 1680 مترمکعب کاهش یافته و در آینده نیز با توجه به رشد جمعیت و توسعه فعالیت‌های صنعتی وضع به مراتب نامناسب‌تر خواهد شد.

کوهپایی ادامه داد: برای سنجش میزان بحران آب در کشورهای مختلف از شاخص‌های مختلفی استفاده می‌شود که سه شاخص فالکن مارک، شاخص سازمان ملل و شاخص موسسه بین‌المللی مدیریت آب، معتبرترین شاخص‌ها هستند.