کدخبر: ۱۰۰۹۰۶ لینک کوتاه

۷۰ درصد دشت های ایران بحرانی و نیمه بحرانی است

سال هاست کشاورزی ایران با مدیریتی غالب ناکارآمد دست و پنچه نرم می کند. مدیریتی که دوران کم تنش گاهی را نیز پرتنش کرد. اکنون کشاورزی کشور با محدودیت منابع آب مواجه است؛ چون کمتر سیاستمداری در این دوران به این مساله اهمیت داد.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از تجارت فردا، شاید از حدود دهه 50 بود که بر تولیدی متناسب با منابع آبی تاکید بیشتری شد. اما در این سال‌ها عمدتاً نگرش غیرعلمی بر تفکر علمی حاکم بود. شاید چرایی غلبه نگرش غیرعلمی بر تفکر علمی با نگاهی گذرا بر رویکرد دولت‌ها واضح‌تر می‌شود. اما چگونگی پدید آمدن پدیده خشکسالی در آمار تبلور بیشتری دارد.

آمار در یک نگاه
* متوسط میزان بارندگی در ایران 250 میلیمتر؛ در جهان 850 میلیمتر.
* متوسط تبخیر آب در ایران سه برابر مشابه آن در جهان است.
* 25 درصد از سطح ایران 70 درصد بارندگی دارد؛ 75 درصد سطح آن 30 درصد.
* دهه 40 با حفر 10 تا 15 متر آب استحصال می‌شد؛ امروز با حفر 200 تا 300 متر.
* 70 درصد دشت‌های ایران بحرانی و نیمه بحرانی است.
* اتلاف آب در ایران سه برابر میانگین جهانی است.
* کاهش 27 درصدی میزان آب‌های سطحی جاری در 40 سال گذشته.

شاید این اطلاعات یا مشابه آنها را بارها و بارها دیده یا شنیده باشید؛ اما کمتر به تاثیر این ارقام و اعداد بر زندگی ما دقت کرده باشید. این ارقام نشان می‌دهد که چرا سیزدهمین سال خشکسالی در کشور رقم خورد؛ از سویی کمترین تاثیر ادامه این روند پایان منقطع خشکسالی، گسترش بیش از پیش آن و تضعیف امنیت غذایی در کشور است.

آنچه تاکنون اتفاق افتاده از نگاه تحلیلگران اقتصاد کشاورزی، ناشی از سیاست‌های غلط تولیدی و به تبع آن برداشت‌های غیرمجاز از منابع آبی است.

سالانه بخش کشاورزی حدود 90 درصد منابع آب را می‌بلعد؛ آمار نشان می‌دهد از حدود 88 میلیارد مترمکعب آب مصرفی این بخش، حدود 53 درصد آن از منابع آب‌های زیرزمینی و به طور عمده از چاه‌ها تامین می‌شود.

این اتفاق باعث شده، در بسیاری از استان‌های کشور سطح آب زیرزمینی بیشتر دشت‌ها با استمرار افت و کیفیت آب برداشتی روبه‌رو شود. در واقع استفاده بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی، سالانه بیش از یک متر افت سطح منابع آب زیرزمینی را در کشور رقم زده است.