کدخبر: ۱۰۱۲۹۲ لینک کوتاه

احتمال صادرات فرآورده های کشاورزی ارگانیک ایران به آمریکا

وزیر سابق کشاورزی آمریکا گفت: ایران توانایی تبدیل باغ ها و کشتزارهای عادی اش را به باغ ها و کشتزارهای ارگانیک دارد.

به گزارش اقتصاد نیوز، به نقل از روزنامه مینه‌سوتا، جیم ریدل گفت: بیش از سه هزار مزرعه ارگانیک در ایران وجود دارد؛ در واقع بسیاری از کشاورزان ایرانی مزرعه‌ها و باغ‌هایشان را از کشاورزی شیمیایی به کشاورزی ارگانیک تبدیل کرده‌اند. اکنون در ایران باغ‌های ارگانیک پسته، انجیر، چای، انار، انگور و دیگر فرآورده‌های کشاورزی احداث شده است.

رئیس سابق هیات‌مدیره سازمان استاندارد ملی ارگانیک ایالات متحده افزود: ایران تلاش گسترده‌ای به کار برده تا فرآورده‌های ارگانیک خود را روانه بازارهای آمریکا بکند؛ اما یکی از مهم‌ترین معیارها برای راهیابی یک فرآورده ارگانیک واقعی خارجی به بازار داخلی آمریکا، رعایت دقیق استانداردهای تعیین شده توسط سازمان استاندارد ملی ارگانیک آمریکاست.

ریدل با اشاره به اینکه یکی از موانع بزرگ برای صادرکنندگان فرآورده‌های ارگانیک ایران، تحریم‌های بین‌المللی است؛ تاکید کرد: اکنون به دلیل تحریم‌های اقتصادی امکان ایجاد رابط اقتصادی بین ایران و آمریکا نیست. اما امکان دارد یکی از مقام‌های دولتی سازمان استانداردهای ملی ارگانیک آمریکا به ایران برود و زمینه‌های گشایش بازرگانی در حوزه واردات فرآورده‌های کشاورزی ارگانیک از ایران را فراهم کند.

او افزود: تجربه بنده در مورد روند رو به گسترش تبدیل باغ‌ها و کشتزارهای عادی به ارگانیک در سراسر آمریکا، اجرایی شدن این برنامه را در ایران نیز امکان‌پذیر می‌دانم.

این کارشناسان برجسته کشاورزی ارگانیک آمریکا، با توجه به سفرش اخیرش به ایران و شرکت در همایش جهانی ارگانیک تهران؛ اظهار کرد: مزه میوه‌ها و تولیدات کشاورزی ارگانیک ایران فراتر از ذائقه ایرانیان است و می‌تواند بازارهایی زیادی را جذب کند.