کدخبر: ۱۰۱۴۲۴ لینک کوتاه

مشاور وزیر جهاد و کشاورزی عنوان کرد

فیتیله واردات با پول دولت کم و زیاد می شود

مشاور وزیر جهاد کشاورزی با انتقاد از روند تنظیم بازار محصولات کشاورزی در سال های اخیر گفت: ما به ندرت طبق قانون تنظیم بازار حرکت کردیم؛ همواره بازار محصولات کشاورزی را با پولداری و بی پولی تنظیم می کنیم.

علی آهون‌منش در گفت‌وگو با «اقتصاد نیوز» در خصوص وضعیت بازار محصولات کشاورزی اظهار کرد: سال‌هاست تنظیم بازار محصولات کشاورزی با روشی غیرمنطقی پیش می‌رود. قانون تنظیم بازار تصویب شد تا براساس میزان تولید و نیاز داخل بازار تنظیم شود؛ اما این اتفاق نیفتاد.

استاد دانشگاه صنعتی اصفهان افزود: همواره فیتیله واردات محصولات کشاورزی با حجم پول دولت کم و زیاد شده است.

او گفت: در سال‌هایی که پول نفت 110 دلار بود؛ به دلیل اینکه تولید داخلی صرف نمی‌کرد، هر چه خواستند وارد کردند. در آن دوران انواع و اقسام محصولات کشاورزی وارد شد و کشاورزی و کشاورزان با مشکلاتی مواجه شدند.

آهون‌منش ادامه داد: اکنون نیز به دلیل کمبود منابع مالی، بحث اتکا به داخل و ممنوعیت واردات مطرح شده است. البته اتکا به تولید داخل و مدیریت واردات به سود تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان است.

مشاور وزیر جهاد و کشاورزی تاکید کرد: اگر امروز کاهش واردات را در دستور کار داریم؛ باید به دنبال افزایش منابع مالی برای واردات نباشیم؛ بلکه متناسب با نیاز بازار و توان تولید، تعرفه واردات را کاهش یا افزایش دهیم.

او افزود: اگر می‌خواهیم امنیت غذایی و امنیت ملی ما حفظ شود باید قانون دارندگی و برازندگی را کنار بگذاریم؛ الان با این قانون بازار محصولات کشاورزی را اداره می‌کنیم.