کدخبر: ۱۰۱۷۱۹ لینک کوتاه

احتمال تشدید قوانین اروپا علیه محصولات تراریخته

اتحادیه اروپا به دنبال نگرانی دولت های اروپایی درباره تولید محصولات غذایی تراریخته در کشورهای عضو خواهان تغییر قوانین و مقررات برای تولید محصولات تراریخته است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از فائو یکی از اعضا پارلمان انگلیس در جلسه شورای وزیران محیط زیست اتحادیه اروپا در لوگزامبورگ خبر داد: بسیاری از مصرف‌کنندگان و دولت‌های اروپایی درباره محصولات غذایی تراریخته بسیار نگران هستند. طبق‌نظر آنها قوانین فعلی برای تصویب محصولات تراریخته برای موافقین و مخالفین کاشت محصولات تراریخته ناکافی است.

کمیسیون اروپا در سال 2010 برای جلوگیری از بن بست طولانی، به کشورهای عضو حق ممنوعیت کاشت محصول تراریخته در خاک کشورهای خود را پیشنهاد کرد و در عین حال خود نیز از مصوبات بازار مشترک اروپا بر اساس نظرهای علمی سازمان امنیت غذایی اروپا حمایت کرد.

البته این پیشنهاد که به دنبال اختلاف نظر کشورهای عضو متوقف شد؛ اما در اوائل سال جاری هنگام مذاکرات اعضا درباره تصویب یک رقم ذرت تراریخته دوباره مطرح شد. از 28 کشور مذاکره کننده 26 کشور در باره پیشنهاد مطرح شده به عنوان یک مصالحه عملی به توافق رسیدند.

برپایه قوانین فعلی، کشورهای عضوی که خواهان ممنوعیت کاشت محصول تراریخته خاصی هستند باید مستندات علمی بروزی مبنی بر خطرآفرینی آن برای سلامت انسان و محیط زیست ارائه کنند. براین اساس نیز در سال‌های اخیر فرانسه در جایگاه مخالفین تولیدکنندگان بذور تراریخته موفق به جلوگیری از کاشت رقم ذرت تولیدشده توسط شرکتی با نام مونسانتو نشد.

براین اساس طی چند ماه آینده، شورای وزیران اروپا باید در مورد پیش‌نویس طرح مشترک با پارلمان اروپا قبل از تصویب متن نهائی به توافق برسند. بنا به نظر عضو فرانسوی پارلمان، تصمیم اخیر هیچ مبنای قانونی و اجرائی محکم برای جلوگیری از کاشت بذور هیبرید نداشته و اعمال قدرت کمپانی‌های تولید‌کننده در فرایند تصمیم‌گیری را افزوده است.

به گزارش اقتصاد نیوز در شرایطی که کشورهای توسعه یافته دنیا به دنبال بررسی تاثیر مثبت و منفی محصولات ترا ریخته بر تولید یا توقف آن تصمیم می‌گیرند؛ دولت‌‌های مختلف در ایران درمقاطع مختلف بدون پشتوانه علمی و فنی تصمیم به تولید گسترده محصولات  تراریخته و یا ممنوعیت تولید آنها دست می‌زدند. در دولت یازدهم، به دنبال حمایت گروه‌های مدافع تولید محصولات تراریخته، ستاد توسعه زیست‌فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری طبق مصوبه‌ای موظف به حمایت مالی از مراحل مختلف پژوهشی کشاورزی تا تولید محصولات تراریخته شده است.