کدخبر: ۱۰۱۷۶۶ لینک کوتاه

معصومه ابتکار

بدون ملاحظات زیست محیطی، رشد اقتصادی محقق نمی شود

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست مشترک با وزیر صنعت، معدن وتجارت و مدیران ارشد این وزارتخانه تاکید کردند: فعالیت های صنعتی و معدنی باید با اقتصاد کم آب ما هماهنگی داشته باشد و قبل از ایجاد هر شهرک صنعتی ابتدا باید مسایل زیست محیطی و ممیزی آب و انرژی در نظر گرفته شود و سپس واحد صنعتی احداث شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در نشست مشترک با وزیر صنعت، معدن وتجارت و مدیران ارشد این وزارتخانه تاکید کردند: فعالیت‌های صنعتی و معدنی باید با اقتصاد کم آب ما هماهنگی داشته‌ باشد و قبل از ایجاد هر شهرک صنعتی ابتدا باید مسایل زیست محیطی و ممیزی آب و انرژی در نظر گرفته شود و سپس واحد صنعتی احداث شود.

به گزارش اقتصاد نیوز،  معصومه ابتکار گفت: رشد اقتصادی مستلزم ملاحظات زیست محیطی است و این رشد باید بدون آلودگی محیط زیست، تخریب منابع طبیعی، آلودگی هوا و اتمام سفرهای آبهای زیرزمینی صورت گیرد.

به نقل از شاتا، معاون رییس جمهور افزود: امروز ما نیازمند انقلابی در بخش مدیریت مصرف آب و انرژی در کشور هستیم وگرنه نمی‌توانیم پاسخگوی نیاز نسل آینده فرزندانمان باشیم.

وی با بیان اینکه دولت پیگیر موضوع اقتصاد سبز است؛ تاکید کرد: باید رعایت ملاحظات زیست‌محیطی، رعایت الگوی مصرف آب و پرهیز از بهره‌کشی گسترده از طبیعت همانند کشورهای پیشرفته دنیا به رشد اقتصادی قابل قبول نایل آییم.

در این نشست محمدرضا نعمت‌زاده با اشاره به اینکه در 3 درصد زمین‌های کشور عملیات بهره‌برداری معدن و در 4 درصد اکتشافات معدنی انجام می‌شود؛  گفت: برای کشوری که ادعای فراوانی ذخایر معدنی را داشته این میزان بسیار کم بوده و باید با رعایت اصولی فنی و زیست محیطی سهم فعالیت‌های معدنی را در تولید ناخالص ملی بالا ببریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت یادآور شد: حدود یک و هشت دهم درصد منابع آب کشور در بخش صنعت و 92 درصد در حوزه کشاورزی و چیزی حدود 7 درصد مابقی در مصارف خانگی کشور مصرف می‌شود.