کدخبر: ۱۰۱۹۲۵ لینک کوتاه

هندوانه هایی با طعم کود شیمیایی

رییس اتحادیه باغداران معتقد است بزرگی بیش از حد برخی میوه هامانند شلیل، هلو و زردآلو ناشی از واریته های متفات آنها است و بزرگی برخی دیگر از میوه ها مانند هندوانه به دلیل استفاده بیش از حد آب و کود شیمیایی است.

به گزارش اقتصاد نیوز به نقل از ایسنا،مجتبی شادلو درباره سلامت میوه‌های موجود در بازار گفت:  برخی میوه ها مانند شلیل، هلو و زردآلو ذاتا قابلیت بزرگ شدن در آن‌ها وجود دارد و هیچ گونه مواد افزودنی و شیمیایی به آن ها اضافه نمی شود و اگر در گذشته اندازه میوه‌ها مانند اکنون نبوده تنها به دلیل نبود مدیریت صحیح در مزارع بوده است.

 رییس اتحادیه باغداران افزود:بزرگی  میوه‌هایی همچون هندوانه صادق نیست چراکه برخی تولیدکنندگان با ایجاد دخالت هایی موجب تغییر کیفیت طبیعی هندوانه به منظور کسب سود بیشتر می شوند.

به گفته شادلو هندوانه میوه‌ای با واریته‌های متفاوت است که بسیاری از کشاورزان برای به دست آوردن سود بیشتر در سیستم رشد طبیعی هندوانه دخالت‌هایی می‌کنند که تنها موجب افزایش کیفیت ظاهری محصول می‌شوند اما از نظر ارزش غذایی غنی نیست.

وی  آبیاری بیش از حد و استفاده از کود شیمیایی را عامل افزایش بی‌رویه اندازه هندوانه و خارج کردن آن از طعم واقعی عنوان کرد.

وی همچنین در خصوص درشتی برخی میوه‌ها مانند زرد آلو، شلیل و هلو در بازار مصرفی گفت: بزرگی این میوه‌ها به دلیل تزریق مواد شیمیایی به آنها نیست چراکه برخی از میوه‌ها بالقوه قابلیت بزرگ‌ شدن را دارند.

شادلو با بیان این‌که تولید‌کنندگان از روش‌های مختلفی کیفیت محصولات خود را افزایش می دهند، گفت: یکی از این روش ها حذف میوه های ریز و نارس است؛ به‌طوری که پس از شکوفه دادن میوه، زمانی که هنوز اندازه کوچکی را دارد اگر میزان میوه از ظرفیت درخت بالاتر باشد، از طریق روش‌های مختلف عمل ریزش را انجام می‌دهند چرا که متعادل سازی درخت باعث افزایش کیفیت میوه می‌شود.

رییس اتحادیه باغداران ادامه داد: اگر شرایط برای تولید میوه مناسب باشد درخت پر میوه می‌شود که باغدار با ایجاد ظرفیت‌سازی موجب افزایش کیفیت محصول می شود یعنی متناسب با ظرفیت درخت میوه را روی درخت باقی می‌گذارد چراکه این امر موجب درشتی میوه های موجود می شود.

وی با بیان این‌که میوه‌های کوچک را از طریق دستگاه‌های مکانیکی یا روش‌های فیزیکی مانند کارگران از روی درخت حذف می‌کنند، اظهار کرد: این مساله موجب حذف میوه‌های نارس و افزایش کیفیت میوه‌های موجود می شود.

شادلو یکی‌دیگر از عوامل بزرگی میوه‌ها را واریته میوه عنوان و اظهار کرد: برخی میوه‌ها مانند هلو، شلیل و آلو واریته های مختلفی دارند؛ به‌طوری که یکی از انواع هلو به نام آلبرتا ( هلو دو بهار) در دو بهار برداشت می‌شود که بسیار خوشمزه و مقاوم است.