کدخبر: ۱۰۲۳۴۸ لینک کوتاه

معاون وزیر نیرو در گفت وگو با اقتصادنیوز

مشهد در حال نشست است

معاون امور آب و آبفای وزارت نیرو با اشاره به بحرانی بودن ۷۸ درصد از دشت های اصلی کشور عنوان کرد: به دنبال مصرف بیش از اندازه از سفره های آب زیرزمینی دشت مشهد، مشهد درحال نشست است.

رحیم میدانی در گفت‌گو با اقتصادنیوز ضمن هشدار درباره نابودی سفره‌های آب‌ زیرزمینی اظهار کرد: درحال حاضر کل کشور به 609 محدوده مطالعاتی تقسیم شده است؛ براین اساس نیز 78 درصد از دشت‌های اصلی ما در شرایط بحرانی قرار دارند.

وی افزود:بقیه دشت‌هایی هم که مشکلی ندارند، خیلی مهم نیستند و دشت‌های ضعیفی هستند. در مقابل دشت‌های بزرگی مثل دشت مشهد، به دلیل مصرف بیش از اندازه از سفره‌های آب زیرزمینی آنها بحرانی هستند.

معاون وزیر نیرو در امور آب و آبفای افزود:اکنون ما در دشت مشهد آن‌قدر از سفره آب آن برداشت کرده‌ایم که زمین در حال نشست است. در جلسه اخیر شورای عالی شهرسازی که طرح جامع مشهد را آنجا ارائه می‌کردیم نیز من گفتم مشهد در حال نشست است و می‌توانند اطلاعات آن را از سازمان زمین‌شناسی بگیرید.

میدانی تاکید کرد: با شرایط کنونی احتمال دارد ساختمان‌های ترک بردارند  یا در بعضی نقاط فروچاله ایجاد شوند. امکان دارد یک ساختمان پنج‌متری در قعر زمین فرو برود.

وی با اشاره به اینکه وزارت نیرو یکسری اقدامات در مورد آب‌های زیرزمینی انجام داده است،افزود:اگر هیدرو‌گرافت دشت ما اصلاً بهبود پیدا نمی‌کند یا اگر ما نمی‌توانیم نتیجه مورد نظر را بگیریم، به این دلیل است که در مدیریت آب، همه باید در صحنه باشند، ولی نیستند.

وی به عملکرد وزارت نیرو نیز اشاره کرد و گفت: ما گشت کنترل داریم و چاه‌های غیرمجاز را شناسایی و به قوه قضائیه معرفی می‌کنیم و آنها رسیدگی می‌کنند، ولی باز نمی‌توانیم آن نتیجه لازم را بگیریم.

میدانی افزود: در هیچ جای دنیا چه توسعه‌یافته و چه در حال توسعه،  بخشی از قوه مجریه، به تنهایی نمی‌تواند از عهده مدیریت آب کشور بر بیاید و همه در این زمینه کمک می‌کنند.