کدخبر: ۱۰۲۴۵۷ لینک کوتاه

نماینده های مجلس یک هفته دیگر بررسی می کنند

تعیین تکلیف کارت سوخت کشاورزان

سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس با اشاره به موافقت وزیر نفت با ارائه کارت سوخت به کشاورزان عنوان کرد: کمیته بررسی تامین سوخت کشاورزان یک هفته دیگر جلسه خواهد داشت و در آن جلسه، بحث ثبت نام برای کارت سوخت بررسی خواهد شد.

به گزارش اقتصادنیوز، اعضای کمیسیون کشاورزی مجلس سه‌شنبه اخیر با وزیر نفت جلسه‌ای داشتند تا مسئله افزایش سهمیه سوخت و تامین کارت سوخت کشاورزی، برق‌دارکردن چاه‌ها و نوسازی ادوات کشاورزی را بررسی کنند.

در این جلسه به دنبال موافقت ضمنی وزیر نفت در خصوص درخواست‌های نمایندگان برای افزایش سهمیه سوخت، تامین کارت سوخت، برق‌دارکردن چاه‌ها و نوسازی ادوات کشاورزی مقرر شد کمیته‌ای متشکل از چند عضو کمیسیون کشاورزی مسائل موجود را بررسی و با کمک وزارت نفت حل کنند.

عباس پاپی‌زاده بالنگان، سخنگوی کمیسیون کشاورزی مجلس در خصوص زمان آغاز نشست کمیته تامین سوخت کشاورزان به اقتصادنیوز گفت: باتوجه به مشکلات بخش کشاورزی در زمینه تامین سوخت جلسه کمیته حدود یک هفته دیگر  آغاز می‌شود.

وی با اشاره به اینکه سهمیه چهار میلیارد لیتری سوخت سالانه بخش کشاورزی کفاف این بخش را نمی‌دهد، اظهار کرد:با توجه به اینکه میزان دقیقی کسری سوخت بخش کشاورزی مشخص نیست، ما در کمیته تامین سوخت میزان نیاز را بررسی خواهیم کرد و سپس گزارش‌ها را به همراه استدلال‌های کمیته مبنی بر ضرورت تامین آن تقدیم وزیر نفت می‌کنیم.

پاپی‌زاده افزود: اگر دلایل ما از دید وزیر نفت منطقی باشد او با افزایش سهمیه موافقت خواهد کرد. چون آقای زنگنه در جلسه اخیر موافقت خود را در مورد افزایش سهمیه مشروط بر دلایل منطقی و مستدل ما خواند.

نماینده مردم دزفول درخصوص موضوع کارت سوخت برای کشاورزان نیز گفت: آقای زنگنه در جلسه روز سه‌شنبه موافقتشان را با ارائه کارت سوخت به کشاورزان ابراز کردند. به همین دلیل بحث ثبت نام برای کارت سوخت و ایجاد سامانه برای کشاورزان نیز در قالب کارگروه بررسی خواهد شد تا به مرحله اجرا برسد.

عضو کمیته بررسی تامین سوخت کشاورزان به برنامه برقی شدن چاه‌ها با کمک وزارت نفت نیز اشاره کرد و گفت: براساس قانون بودجه سال جاری وزارت نفت موظف است از محل صرفه‌جویی سوخت گازوئیل تسهیلات برقی شدن چاه‌ها را بپردازد که ما این موضوع را در کنار توسعه مکانیزاسیون در کمیته بررسی می‌کنیم تا به نتیجه برسد.

پاپی‌زاده توضیح داد: به دلیل فرسوده بودن ادوات بخش کشاورزی اکنون مصرف سوخت در این بخش نزدیک به دو تا سه برابر استانداردهای اروپاست. در صورت ارائه تسهیلات به این بخش از سوی وزارت نفت میزان مصرف سوخت منطقی می‌شود و در واقع میزان واقعی سوخت مصرفی در این بخش مشخص می‌شود.