کدخبر: ۱۱۸۷۱۴ لینک کوتاه

خسارت ۵ هزارمیلیارد ریالی به کشاورزی آذربایجان غربی

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: میزان خسارت ناشی از سرمازدگی، تگرگ، سیل و طوفان از ابتدای سال زراعی جاری (از مهرماه ۹۳) به بخش کشاورزی استان افزون بر پنج هزار و ۲۰۰ میلیارد ریال است.

رسول جلیلی افزود: خسارت ناشی از سرمازدگی محصولات زراعی و باغی حدود 73 درصد، بارش تگرگ 11 درصد، بارش برف هشت درصد و سایر عوامل مانند بارندگی، سیل و طوفان حدود هشت درصد را شامل می شود.

وی گفت: از بین شهرستانهای استان، ارومیه با یک هزار و 420 میلیارد ریال و پلدشت با یک هزار میلیارد ریال بیشترین میزان خسارت را دارند.

معاون برنامه ریزی و امور اقتصادی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی افزود: این میزان خسارت در سطح 147 هزار هکتار از اراضی زراعی استان به میزان 262 هزار تن تولید و در سطح 76 هزارهکتار ازاراضی باغی استان به میزان 248 هزار تن تولید برآورد شده است.

وی اظهار کرد: خسارتی معادل 420 میلیارد ریال نیز به باغ های سیب استان به ویژه در مناطق سرو و سیلوانای ارومیه و باغ های اشنویه وارد شده است.

جلیلی گفت: بیشترین میزان خسارت به محصولات باغی شامل سیب، انگور، گردو، بادام و میوه های هسته دار است.

وی ادامه داد: در محصولات زراعی نیز چغندرقند و گندم بیشترین خسارت را متحمل شده و برای دام و طیور و تاسیسات کشاورزی نیز کمترین میزان خسارت اعلام شده است.

وی با اشاره به پیشگیری از حوادث غیرمترقبه اظهار کرد: برگزاری برنامه های آموزشی و ترویجی برای بهره برداران، اجرای طرح های آبخیزداری و آبخوان داری، راه اندازی سامانه های ضد تگرگ به تعداد 34 سامانه در مناطق مستعد و تگرگ خیز استان از جمله اقدامات در این راستا است.

آذربایجان غربی دارای 740 هزار هکتار اراضی کشاورزی است که سالانه افزون بر 6 میلیون تن انواع محصولات باغی و زراعی از آنها برداشت می شود.

منبع:ایرنا