کدخبر: ۱۳۳۸۶۲ لینک کوتاه

معاون وزیر کشاورزی:

هرگز برنج غیر قابل مصرف عرضه نشده‌ است

مدیر عامل شرکت بازرگانی دولتی ایران از نظارت وزارت بهداشت بر عرضه همه برنج های وارداتی، داخلی و انباری خبر داد و گفت: هرگز برنج غیر قابل مصرف عرضه نشده‌است و عرضه هم نخواهد‌شد.

علي قنبری اظهارکرد: ورادات برنج با نظارت وزارت بهداشت صورت مي گيرد و بخشي از آن در صورت عدم نیاز در بازار عرضه نمي‌شود اما اگر در زمان نیاز وارد بازار شود، قيمت‌ها را نيز كنترل می‌کنيم.

او درباره برخي اخبار و مطالب منتشر شده مبني بر توزيع برنج‌های آلوده يا بدون تاريخ مصرف گفت: هر زمان كه بخواهيم برنج‌های انباری توزيع كنيم حتما نظارت وزارت بهداشت انجام خواهد‌شد ‌و تا آخر سال مهلت داريم.

قنبري تصریح کرد: قيمت برنج در حال كاهش است و ما هميشه از توليد داخل حمايت مي کنيم.

اوافزود : توزيع برنج فاسد و تاريخ گذشته‌ توزيع نشده و هر خبری در اين باره دروغ است و از رسانه‌ها انتظار همكاری داريم.

قنبري گفت: به طور معمول کالاها و محصولات موجود در انبار زمانی که به پايان تاريخ مصرف نزديک مي‌شود برای آزمايش، تاييد بهداشتی و سلامت به سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت و درمان ارائه می‌شود و پس از تاييد سلامت، مجوز توزيع و تمديد دوباره تاريخ مصرف را صادر می‌کنيم.

بنابراين گزارش پيش از دبير انجمن برنج ايران هم گفته بود توليدکنندگان برنج از سال جاری بايد گواهی سلامت محصول بگيرند.

عليزاده شايق با اشاره به اينکه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکي از سال جاری برای برنج توليد داخل گواهی سلامت صادر مي‌کند، افزوده بود: توليد کنندگان برنج از سال 94 محصول خود را تحت عنوان برندی خاص به بازار عرضه خواهند کرد.

همچنين قرار بود واردکنندگان برنج نيز از ابتدای امسال گواهی سلامت از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی دريافت کنند.

سالانه سه ميليون تن مصرف داريم که به طور ميانگين دو ميليون تن در داخل توليد می‌شود.

630 هزار هکتار در کشور شاليزار داريم که 520 هزار هکتار سطح کشت مطمئن و 110 هزار هکتار هم غيرمطمئن است.

شاليزارهای غير مطمئن در شرايط خشکسالی محصول نمی‌‌‌دهد برای اينکه برنج يک کشاورزی پر آب است و بايد هميشه غرقاب شود.

عمده محصول برنج در استان‌های مازندران و گيلان و بخشي هم در استان گلستان توليد مي‌شود اما استان‌های اصفهان، چهارمحال و بختياری، خراسان رضوی و خراسان شمالی، قزوين، زنجان، آذربايجان شرقی، لرستان، ايلام، سيستان وبلوچستان هم برنج کاری دارند که اندک است و به مصرف خود کشاورزان می‌رسد. در اردبيل، کردستان و کرمانشاه هم برنج کاشت می‌شود.

منبع: رادیو اقتصاد