کدخبر: ۱۳۶۵۹۲ لینک کوتاه

ساماندهی فروشگاه‌های غیرمجاز سموم در دو سال آینده

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی با بیان اینکه دولت باید بخشی از یارانه کود را به آموزش بهره‌برداران اختصاص دهد، گفت: در دو سال آینده فروشگاه‌های غیرمجاز عرضه کننده سموم ساماندهی می‌شوند.

احمد کبیری در پاسخ به این پرسش که آیا دولت برنامه‌ای برای تعدیل یارانه کود و اختصاص بخشی از آن برای آموزش کشاورزان و بهره‌برداران دارد؟ اظهار کرد: ما سال گذشته به کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی این پیشنهاد را دادیم اما به دلیل مخالفت برخی همکاران خودمان در وزارت جهادکشاورزی موضوع جدی گرفته نشد.

وی اضافه کرد: ما اعلام کردیم درصدی از این یارانه برای آموزش بهره‌برداران در اختیار ما قرار گیرد تا بتوانیم از طریق آموزش، مصرف این نهاده ها را بهینه کنیم.

کبیری با بیان اینکه است مباحث مطرح شده مبنی بر اینکه در زمینه سموم میزان مصرفی ماده موثره در هکتار خیلی بالا نیست درست است، گفت: با این حال، واقعیت این است که توزیع یکنواختی در این زمینه وجود ندارد و بسیاری از کشاورزان ما در مصارف نهاده اعم از کود یا سم غیرمتعارف عمل می‌کنند؛ به همین دلیل باید صیفی و سبزی‌های ما بیشتر کنترل شود.

رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی با بیان اینکه این سازمان آمادگی دارد در این زمینه وارد عمل شود، گفت: تعداد بهره برداران کشور زیاد است و اصلا امکان و انتظار اینکه چنین آموزشی از سوی وزارت جهاد به کشاورزان داده شود، واقع بینانه نیست، ضمن اینکه ما در رشته های مختلف بیش از ۲۰۰ هزار نفر عضو داریم که می‌تواند در این زمینه کمک کنند.

کبیری اضافه کرد: در برنامه ششم پیشنهاد ما این است که دولت به‌جای تولید خدمات، آنها را خریداری کند که اگر این اتفاق رخ دهد، ما می‌توانیم کمک بزرگی به آموزش بهره برداران و توسعه و ترویج تکنولوژی‌های جدید کنیم.

وی در پاسخ به این پرسش که چقدر به تحقق این امر امیدوار هستید؟ گفت: به اعتقاد بنده، مسیر آینده ما قهرا به این سو خواهد رفت و دولت ناگریز خواهد شد تصدی‌های خود را واگذار کند، چون از نظر تامین نیروی انسانی و هزینه برایش قابل صرفه نیست که بخواهد همه خدمات را خودش ارائه کند.

کبیری ادامه داد: امیدواری زیادی داریم در برنامه ششم این کار آغاز شود و اینکه چقدر بعدها توسعه یابد، بستگی به شرایط آینده دارد.

وی درباره ساماندهی فروشگاه‌های سم غیرمجاز نیز اظهار  کرد: فروشگاه‌های غیرمجاز از طریق سازمان‌های نظام مهندسی استان‌ها و ادارات حفظ نباتات استان‌ها شناسایی و به ستادی که در این زمینه تشکیل شده، معرفی می‌شوند.

کبیری افزود: در مرحله اول به آنان فرصت داده می‌شود خودشان را با شرایط و سیاست‌هایی که وزارت جهاد و سازمان حفظ نباتات دارد انطباق دهند، اگر آنها این کار را انجام دادند که مجاز شناخته می‌شوند، در غیر این‌صورت با آنان برخورد می‌شود و مسائل بعدی پیش خواهد آمد.

وی اظهارامیدواری کرد که ظرف یکی دو سال آینده تمامی فروشگاه‌های غیرمجاز ساماندهی شوند.

منبع: مهر