کدخبر: ۱۰۳۰۷۷ لینک کوتاه

غیبت چهار ساله زانتیا

پاییز سال ۱۳۸۹ با گذشت ۱۰ سال از زمان آغاز تولید، تولید زانتیا در کشور متوقف شد.

به گزارش اقتصادنیوز، زانتیا یکی از محصولات شرکت خودروسازی سیتروئن فرانسه بود که قرارداد تولید آن سال 1379 بین شرکت سایپا و سیتروئن منعقد شد.

قرارداد دو شرکت در این زمینه 10 ساله بوده و در سال 1389 با پایان مهلت قرارداد تولید این خودرو نیز متوقف شد. در آن زمان اعلام شد که توقف تولید این خودرو در فرانسه و مشکلات موجود در زمینه تامین قطعات، دلیل توقف تولید زانتیا در ایران بوده است.

حجم موتور زانتیا 2000 سی‌سی بوده و فاصله بین محورهای این خودرو دو متر و 74 سانتی‌متر، طول این خودرو 4 متر و 44 سانتی‌متر و عرض آن یک متر و 75 سانتی‌متر است.

در طول مدت زمان 10 سال تولید این خودرو در ایران حدودا صد هزار دستگاه زانتیا در کشور تولید شد. البته بر اساس آمار شرکت سیتروئن تا سال 1998 معادل یک میلیون و 800 هزار دستگاه از این خودرو در سراسر دنیا به فروش رفته بود.

به گزارش ایسنا، هم‌اکنون مدل‌های دست دوم این خودرو در کشور خرید و فروش می‌شود. به عنوان مثال یک دستگاه زانتیا مدل 84 به رنگ نقره‌ای و با 80 هزار کیلومتر کارکرد، 47 میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

قیمت یک دستگاه زانتیا مدل 85 به رنگ نقره‌ای و با 145 هزار کیلومتر کارکرد نیز معادل 40 میلیون تومان تعیین شده است. فروشنده‌ای نیز زانتیا مدل 85 به رنگ خاکستری و با 160 هزار کیلومتر کارکرد را 45 میلیون تومان قیمت‌گذاری کرده است.