کدخبر: ۱۰۳۹۶۰ لینک کوتاه

گفت وگوی اقتصادنیوز با فعالان صنعت خودرو

خودرو همچنان تحریم است

چند ماهی است که از تحریم های خودرو در ایران کاسته شده ولی همچنان روند واردات قطعات اولیه از اروپا و انعقاد قرارداد با خودروسازان اروپایی با مشکل مواجه است و فعالان صنعت خودروسازی ایران از مشکلات انتقال پول گلایه می کنند.

به گزارش «اقتصادنیوز»، واردات قطعات اولیه خودرو به کشور در حالی با مشکل مواجه است که واردات خودروهای ساخته شده به راحتی در حال انجام است و در حالی که گروه 1+5 تحریم خودرو را تعلیق کرده اما به نظر می‌رسد به دلیل مشکلات بانکی امکان خرید قطعات و واریز پول به حساب فروشندگان وجود ندارد.

*امکان گرفتن تصمیمات کلیدی را نداریم
محمدرضا نعمت زاده، وزیر صنعت،معدن و تجارت در این باره با بیان این که ما توانستیم در مذاکرات دور اول، خودرو را از تحریم مستثنی کنیم، گفته است:کار سختی انجام شد و در نهایت با کشورهای مختلف مذاکره کردیم.

 وی ادامه داد:ما همکاران خود را فرستادیم تا در گروه‌های کارشناسی 1+5 و مذاکرات حضور داشته باشند و ثابت کردیم که این به ضرر هر دو طرف است و آنها نیز قانع شدند. در این چهار ماهی هم که تمدید شد مذاکرات ادامه دارد، اما تصمیمات بزرگ و کلیدی را نمی‌توانیم در زمینه تولید خودرو بگیریم.

 وزیر صنعت،معدن و تجارت با بیان این که مثلا ما راجع به یک خودروی جدید و یک نوآوری جدید که معمولاً قرارداد چند ساله‌ای باید داشته باشد محدودیت داریم،تصریح کرد: به لحاظ سرمایه‌گذاری بعضی از شرکت‌های خارجی علاقه‌مند هستند که اینجا بیایند و در خودرو سرمایه‌گذاری کنند. منتها در شرایط تحریم از سمت کشور خودشان مجاز نیستند.

 نعمت‌زاده اظهار کرد:حتی مذاکرات ابتدایی هم در خیلی از موارد انجام دادیم، برای استمرار تولیدمان و یک مقدار محصولات جدیدی که دست خودمان بیشتر است، مذاکره شده است.

 *تعلیق تحریم خودرو بی‌فایده است
در این زمینه داود میرخانی، مشاور انجمن خودروسازان ایران هم با بیان این که عملا کاهش تحریم خودرو تاثیری نداشته است، بیان کرد:تحریم‌ها برداشته نشده است، زیرا هنوز امکان نقل‌و‌انتقال پول وجود ندارد .

 وی ادامه داد:گفته‌اند که تحریم‌ها برای واردات قطعات خودرو برداشته شده ولی زمانی که امکان نقل‌و‌انتقال پول وجود ندارد تعلیق این تحریم بی‌فایده است.

 میرخانی با تاکید بر این که فرصت خرید کالا وجود دارد ولی زمانی که نشود پول به حساب فروشنده واریز کرد نمی‌توان روی آن حساب کرد، یادآور شد:فروشندگان جنس می‌توانند بفروشند ولی ما نمی‌توانیم بخریم، آن هم تا زمانی که تحریم‌های بانکی وجود دارد.

مشاور انجمن خودروسازان ایران درباره قرار خودروسان فرانسوی با خودروسازان ایرانی نیز گفت: قرار هایی با خودروسازان فرانسوی گذاشته شده که بر اساس آن برنامه‌ریزی‌هایی برای بعد از تحریم‌ها گذاشته شده، البته این برنامه‌ها برای بعد از تحریم است نه اکنون.

*انتقال پول مشکل است
محمدرضا نجفی‌منش، دیگر عضو انجمن قطعه‌سازان با اشاره به این که تحریم خودرو نه کاملا حذف شده و نه اعمال می‌شود، بیان کرد:هنوز سیستم بانکی باز نشده است که بتوان روند واردات را به جریان انداخت.

 وی افزود:امیدواریم سیستم پرداخت پول و گشایش اعتبار از تحریم برداشته شود، چون در عمل راهی برای نقل‌و‌انتقال پول وجود ندارد.ما نیاز به گشایش کانال‌های بانکی با اروپا داریم.

 نجفی‌منش با تاکید بر این که الان قطعات خودرو تحریم است، بیان کرد:ولی واردات خودرو آزاد بوده و آنها می‌خواهند به تولید خودرو در ایران آسیب برسانند.