کدخبر: ۱۱۸۵۸۱ لینک کوتاه

کارشناسان به اقتصادنیوز پاسخ دادند:

گرانی بنزین چه تاثیری بر بازار خودرو می‌گذارد؟

بعضی کارشناسان خودرو بر این باورند که تک نرخی شدن قیمت بنزین در خودروسازی و بازار آن تاثیری ندارد و همچنین دلیل اقتصادی برای اینکه مردم به سمت خودروهای کم‌مصرف و گازسوز گرایش پیدا کنند هم وجود ندارد.

سپیده معظمی: مسوولان با افزایش قیمت بنزین و دیگر حامل‌های انرژی همواره در پی کاهش مصرف سوخت و خودروهای تک‌سرنشین توسط مردم ‌بوده‌اند. اما این گرانی سوخت در بازار خودرو و صنعت آن چه تاثیری می‌گذارد؟

فربد زاوه در این خصوص به اقتصادنیوز گفت: این اقدام هیچ تاثیری در تغییر ذائقه، تحریک تقاضا و رکود بازار ندارد.

 امیرحسین کاکایی نیز، یکی دیگر از کارشناسان خودرو با بیان اینکه قیمت بنزین آن‌قدر پایین است که تاثیری در مصرف و تولید خودرو نمی‌گذارد، اظهار کرد: هزینه‌های جانبی خودرو بیشتر تغییر قیمت داشته‌اند و در مقایسه با آنها قیمت بنزین بسیار پایین است.

با تک‌نرخی شدن حامل‌های انرژی و اجرای فاز اول هدفمندی یارانه‌ها پیش‌بینی می‌شود که مردم به سمت خرید خودروهای کم‌مصرف و گازسوز هم سوق داده شوند و حتی اینکه این اقدام بر عرضه و تقاضا خودرو اثر بگذارد.

فربد زاوه در این خصوص نیز بیان کرد: تقاضای مردم برای خودروهای کم‌مصرف و گازسوز، اتفاق نمی‌افتد زیرا قیمت بنزین پایین است و به حدی نیست که خرید خودرویی با تکنولوژی بالاتر که مبلغ بیشتری می‌طلبد، به‌صرفه باشد.

او افزود: ساده‌ترین راه برای صرفه‌جویی در مصرف سوخت استفاده از سامانه‌ای است که توسط آن هنگامی که خودرو در ترافیک قرار می‌گیرد خودرو خاموش شود. در این سامانه یک باتری قرار دارد که قیمت آن حدود 600 هزار تومان است و هر دو سال باید تعویض شود. مبلغی که از طریق این سامانه در دو سال صرفه‌جویی می‌شود به 600 هزار تومان نمی‌رسد.

این کارشناس خودرو معتقد است: در نتیجه هیچ انگیزه‌ای برای افزایش بهره‌وری سوخت در مردم ایجاد نمی‌شود. در صورتی تقاضا برای خودروهای کم‌مصرف در بازار تحریک می‌شود که قیمت سوخت یک قیمت بالایی باشد که در قیاس با سایر موارد این کار اقتصادی شود.

او گفت: در هر صورت برای خرید خودروهای کم‌مصرف باید هزینه کرد و اگر قرار است به جای استفاده از خودروی پراید خودروی دیگری را جایگزین آن کنیم باید یک خودرویی که به‌روز است را به جای آن آوریم که این خودرو بدون تعرفه چیزی حدود هشت تا 9 هزار یورو قیمت خواهد داشت. به این معنا که قیمت این خودرو دو برابر می‌شود و هیچ‌وقت نمی‌توان با هزار تومان، آن بیست میلیون تومان را صرفه‌جویی کرد.

زاوه ادامه داد: برای خودروهای هیبریدی نیز، مثلاٌ خودروی هیبریدی از خودروهای بنزینی معادل خودش حداقل حدود 25 میلیون تومان گران‌تر است. همچنین برای این خودروها مبلغی که برای شارژ باتری خودروی هیبریدی پرداخته می‌شود از پول بنزین بیشتر است.

او گفت: در خرید خودروهای کم مصرف با اینکه قیمت سوخت هم ارزان است دیده می‌شد که تقاضایی ندارند برای اینکه افزایش هزینه‌ها برای کاهش مصرف سوخت با این قیمت سوخت اقتصادی نمی‌شود و تنها شما می‌توانید با این کار 20 درصد از مصرف سوخت ناوگان خود را کاهش دهید.

او گفت: واقعیت این است که قیمت سوخت همچنان بسیار پایین است و تا زمانی که قیمت سوخت در همین حدود باقی بماند شاهد تغییر ذائقه‌ای به سمت خودروهای گازسوز نخواهیم بود. 

زاوه در خصوص خودروهای گازسوز نیز گفت: خودروهای گازسوز نیز، مشکلاتی را در برد و زمان شارژ در دنیا داشته‌اند که باعث شده است آنها در حد خودروهای عمومی باقی بمانند. گاز LPG چون حمل‌ونقل راحتی دارد و افزایش هزینه زیادی ندارد از سوخت‌های محبوب در دنیا به شمار می‌آید. ولی در گاز طبیعی CNG هزینه مخازن، تعویض آن و سیستم گازسوز (فشار) بالاست.

او بیان کرد: حتی خودروهایی که در ایران به صورت گازسوز تولید شدند اکثراً ترجیح می‌دهند که از بنزین استفاده کنند، چون بالاخره در بحث ایمنی برای خودروهای خود مثلاٌ خودرویی که در سال 1384 تولید شده تعویض مخزن نیاز دارد و هزینه زیادی برای تست مخازنش است که این کار حتی هزینه تست آن اقتصادی نیست.

او اظهار کرد: در هر صورت هیچ‌گونه دلیل اقتصادی برای این تغییر ذائقه وجود ندارد و منجر به تغییر ذائقه نمی‌شود.

حال با توجه به تک‌نرخی شدن بنزین و افزایش قیمت آن و دیگر حامل‌های انرژی و بعد از آن افزایش 15 درصدی برای گاز برخی معتقدند که همه چیز طبیعی پیش خواهد رفت، چون مردم در گذشته هم بنزین را به صورت آزاد خریداری کرده‌اند و آن‌طور که مشخص شده برخی از مسوولان می‌گویند افزایش قیمت سوخت بر رفتار مشتریان تاثیر زیادی دارد، باید دید که مشتریان چه واکنشی از خود نشان می‌دهند؟ آیا تقاضا برای خودروهای هیبریدی و گازسوز در کشور افزایش می‌یابد یا مردم به همان روند خرید بنزین ادامه می‌دهند؟ و اینکه آیا در مصرف سوخت تاثیری ایجاد خواهد شد؟