کدخبر: ۱۲۹۲۱۶ لینک کوتاه

اقتصادنیوز گزارش می‌دهد:

۳ میلیون خودرو دوگانه سوز در آستانه انفجار / احتمال تعطیلی خطوط تولید مخازن سی ان جی کشور

خودروهای دوگانه سوز در شرایطی بخش عظیمی از جاده ها و خیابان های کشور اشغال کرده اند که به گفته رییس انجمن جیایگاهداران سی ان جی کشور، سه میلیون از آنها در معرض خطر انفجار قرار دارند.

حمیدرضا بهداد: آن طور که اردشیر دادرس در نشستی خبری عنوان کرد، نزدیک به سه میلیون خودرو دوگانه گازسوز، موعد بازرسی ادواری‌شان رسیده است و اگر نسبت به تست آنها اقدام نشود، خطرساز خواهند بود.

وی با بیان اینکه بازرسی ادواری دوگانه سوزها به خط قرمز رسیده، گفت: تا به امروز شش مورد انفجار در خودروهای دوگانه‌سوز داشته‌ایم و هرچه زمان بگذرد، ضریب خطر این خودروها نیز بالاتر می رود.

دادرس افزود: برای انجام تست ادواری سه میلیون دستگاه خودرو دوگانه سوز، بین 60 تا 80 میلیارد تومان سرمایه لازم است که با توجه به خطرات احتمالی ناشی از فرسودگی مخازن سی ان جی، انتظار داریم دولت حمایت لازم برای انجام تست های مربوطه را انجام دهد.

در همین مورد اما ناصری یکی از تولیدکنندگان مخازن سی ان جی نیز تاکید کرد که در صورت غفلت از تست ادواری دوگانه سوزها، باید منتظر انفجار این خودروها در خیابان‌های کشور باشیم.

وی همچنین با اشاره به کاهش تولید خودروهای دوگانه‌سوز در کشور، گفت: فراوانی مخازن سی ان جی، بی کیفیت و فرسوده، جان مردم را تهدید می کند.

در ادامه نشست امروز اما خاصه‌باف، یکی دیگر از تولیدکنندگان مخازن سی ان جی، با اشاره به طلب بیش از 50 میلیارد تومانی شرکت های سازنده مخازن سی ان جی از خودروسازان، گفت: اگر مطالبات ما وصول نشده و اوضاع به همین روال ادامه یابد، تا یک ماه دیگر مجبور به تعطیلی خطوط تولید خود خواهیم بود.

وی افزود: در حال حاضر 1000 نفر به صورت مستقیم و چهار هزار نفر به شکل غیرمستقیم در صنعت سی ان جی مشغول به کار هستند و سرمایه‌ای یک هزار میلیاردی پشت این صنعت خوابیده است و از همین رو انتظار می‌رود اقدامات و همکاری‌های لازم برای رفع مشکلات تولیدکنندگان سی ان جی، انجام شود.

اما توسلی یکی دیگر از تولیدکنندگان مخازن سی ان جی کشور نیز با اشاره به واردات این مخازن، گفت: یکی از مشکلات ما، ورود مخازن بی کیفیت خارجی است، آن هم در حالی که ظرفیتی 800 هزار دستگاهی برای تولید این مخازن در کشور وجود دارد.

به گفته وی، مخازنی که به دلیل کیفیت پایین توسط سازمان ملی استاندارد رد شده اند، پس از مدت ها که در گمرک مانده و فرسودگی پیدا کرده اند، توسط برخی افراد ویژه به خطوط تولید خودروسازان و همچنین خودروهای مردم راه یافته اند.