کدخبر: ۱۳۱۳۰۹ لینک کوتاه

دبیر انجمن قطعه‌سازان اعلام کرد:

مذاکره با فیات و فولکس منتفی نشده/ در خواست از ژاپن برای ورود تویوتا و هوندا به ایران

دبیر انجمن قطعه‌سازان اعلام کرد که مذاکره با خودروسازان بزرگ دنیا از جمله فولکس‌واگن و فیات متوقف نشده و در جریان است اما چون زیر ساخت‌های پژو و رنو در ایران ریشه‌دار است، اولویت همکاری خودروسازان کشور با این دو شرکت فرانسوی خواهد بود.

محمدرضا نجفی‌منش در گفت‌وگو با اقتصادنیوز با اشاره به در جریان بودن مذاکرات با بزرگان صنعت خودرو دنیا گفت: دو خودروساز بزرگ کشور مدتی است که با فولکس واگن و فیات مذاکرات خود را شروع کرده‌اند که این مذاکرات در جریان بوده و کارشناسان دو شرکت مشغول تهیه استراتژی مناسب برای آغاز همکاری با ایت دو برند آلمانی و ایتالیایی هستند.

دبیر انجمن قطعه‌سازان افزود: تولید هر خودرو جدید نیازمند زیر ساخت هایی است که باید فراهم شود بنابراین تا این زیرساخت‌ها به وجود آید و دو سال زمان می برد تا محصول جدیی از این دو شرکت در ایران به تولید برسد.

او گفت: در چنین شرایطی با توجه به اینکه پژو و رنو زیرساخت‌های ریشه دارتری در ایران دارند، بنا شده تا در اولویت همکاری‌ها قرار گیرند و محصولات جدید خود را زودتر در ایران به تولید رسانده و عرضه کنند.

نجفی‌منش با اشاره به جلسه سه شنبه شب خود با هیات سرمایه‌گذاری ژاپنی گفت: طبع ژاپنی‌ها این است که برای سرمایه‌گذاری در یک کشور دیر تصمیم می‌گیرند اما اگر تصمیم بگیرند با عزم و اراده کامل خواهند آمد. از این رو گروه سرمایه گذاری «جت‌رو» وارد ایران شدند و بسیار مصمم هستند که با اجرایی شدن برجام سرمایه‌گذاری‌های عظیمی در حوزه فولاد و خودرو در ایران انجام دهند.

او افزود: در ملاقات چهار ساعته‌ای که با این گروه سرمایه‌گذاری که 17 شرکت و برند زیر مجمعه خود را نیز همراه داشت، پیشنهاد دادیم با توجه به نگاه مثبتی که ایرانیان در خصوص خودروهای ژاپنی دارند، زمینه لازم را برای ورود تویوتا و هوندا به عنوان دو خودروساز بزرگ ژاپنی به ایران فراهم کرده و همکاری مشترک خود را با خودروسازان ایرانی آغاز کنند.