کدخبر: ۱۳۷۲۸۶ لینک کوتاه

واردات ۷۰۰ پورشه با سرمایه ۱۰۰ هزار تومانی!

گزارش‌هایی از تخلفات عجیب گمرکی منتشر شده که از جمله نشان می‌دهد خانمی که سرمایه زندگی‌اش کمتر از ۱۰۰ هزار تومان بوده، با ۲۵۶ فقره اظهارنامه بیش از ۷۰۰ خودروی سواری پورشه وارد کرده است.

به گزارش اقتصادنیوز، علی بعیدی، مدیر کل فناوری اطلاعات و ارتباطات گمرک در یک نشست خبری به تشریح دستاوردهای گمرک ایران در دولت جدید در زمینه شفاف‌سازی فعالیت‌های گمرکی و مقابله با فساد پرداخت.

بعیدی در این نشست اظهار کرد: جزء معدود کشورهایی هستیم که مانیفست کالا از کشور مبدا را در گمرک داریم، یکی از ویژگی‌های مانیفست و اهداف آن کنترل نامحسوس و مدرن و اثربخش در کنار سرعت بوده تا جایی که مسافر احساس کنند، هیچ کنترلی وجود نداشته، اما این کنترل‌ها عملا به شکل جدی و نامحسوس وجود دارد.

آن طور که فارس گزارش داده، به گفته این مقام مسوول مجوزها در گمرک سه دوره تکاملی را طی کرده , عمده موارد جعل اسناد و اوراق مربوط به مجوزهای دستی بوده، اکنون با راه‌اندازی پنجره واحد تجارت فرامرزی، گمرک مسوول اجرای این پنجره است و تمامی سازمان‌ها و دستگاه‌های همجوار موظف هستند، مجوزهای خود را به صورت الکترونیکی به گمرک ارائه دهند.

او همچنین افزود: اکنون برخی دستگاه‌ها به این امکان نرسیده که اطلاعاتشان متمرکز باشد و اگر اطلاعات به صورت الکترونیکی به گمرک نرسد، فرایند واردات و صادرات پیش نخواهد رفت.

بعیدی با تأکید بر اینکه نگاه گمرک توسعه شفافیت و جلوگیری از فساد و تقلب در تجارت خارجی است با این هدف که بتوان از این طریق تسهیلات خوب برای فعالان مجاز اقتصادی فراهم کرد، یادآور شد: در حال حاضر از 130 گمرک بر خط، دیتا جمع‌آوری شده و در سامانه پنجره واحد اطلاعات واردات صادرات و ترانزیت به صورت روزانه در سایت بارگذاری می‌شود.

به گزارش اقتصادنیوز، فارس در حاشیه گزارش خود از این نشست آورده است: «آمارها نشان می‌دهد خانمی به اسم مریم دوسردهلیز که سرمایه زندگی‌اش کمتر از 100 هزار تومان بوده با 256 فقره اظهارنامه بیش از 700 خودروی سواری پورشه وارد کرده است. در یکی دیگر از این گزارش‌ها مشخص شده است 60 بازرگان تاکنون هیچ‌گونه اظهارنامه مالیاتی نداشته‌اند و حداقل بیش از 30 نفر آنها کالاهایی به ارزش بیش از 100 میلیون دلار وارد کردند که این نشان از خلاء در بخشی از فرایندهای گمرکی به دلیل نبود اطلاعات شفاف و درست از کشور مبدا و تطبیق آن با اظهارنامه‌های افراد در گمرک است.»