کدخبر: ۱۰۵۲۳۱ لینک کوتاه

فائو برای نیمه اول سال ۲۰۱۴ گزارش داد

کاهش قیمت جهانی مواد غذایی / رشد قیمت برنج و گوشت برخلاف روند عمومی

قیمت مواد غذایی در دنیا در نیمه اول سال ۲۰۱۴ میلادی به پایین ترین سطح طی ۴ سال اخیر رسیده است. در این بازه زمانی قیمت انواع محصولات غذایی در دنیا کاهش یافته و تنها شاخص قیمت برنج و گوشت با افزایش همراه بوده است.

به گزارش «اقتصادنیوز» به نقل از فائو -سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد- در فاصله ماه های آوریل تا اوت سال 2014 میلادی قیمت مواد غذایی در دنیا 6 درصد کاهش پیدا کرد و به پایین ترین سطح طی 4 سال اخیر رسید. دلیل اصلی این کاهش را می توان در تنزل قیمت جهانی گندم یافت. در بازه زمانی مورد بررسی، قیمت گندم در دنیا 19 درصد و قیمت جو 21 درصد تنزل یافت. این در حالی است که قیمت برنج در دنیا در شش ماه مورد مطالعه با افزایش 13 درصدی همراه بوده است.

دلیل اصلی کاهش قیمت گندم و جو را می توان افزایش حجم تولید این محصولات در کشورهای بزرگ تولیدکننده دانست. در نیمه اول امسال، تولید گندم در دنیا با افزایش 5 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل همراه بوده است.

فائو در این گزارش ضمن تاکید بر روند کاهشی قیمت انواع مواد غذایی در دنیا نوشت: شاخص قیمت انواع روغن های گیاهی در شش ماه اول امسال 8 درصد و شاخص قیمت لبنیات 11.2 درصد کاهش یافته است. اگرچه مقایسه قیمت لبنیات و روغن های گیاهی با قیمت این محصولات در اوت سال 2013 میلادی از کاهش بالغ بر 18 درصدی لبنیات و کاهش 15 درصدی شاخص قیمت روغن های گیاهی حکایت دارد.

نکته مهم این گزارش اینجاست که علیرغم کاهش شاخص قیمت مواد غذایی در نیمه اول سال جاری، شاخص قیمت گوشت قرمز در دنیا با رشد 1.3 درصدی همراه بوده است. در نیمه اول سال جاری قیمت گوشت قرمز در دنیا 14 درصد بیشتر از سال قبل بود و قیمت گوشت سفید در بازه مورد مطالعه با افزایش 7 درصدی همراه بوده است.