کدخبر: ۱۰۵۷۵۳ لینک کوتاه

پیوستن لیبی به جمع حامیان کاهش تولید نفت

نماینده لیبی در اوپک از لزوم کاهش تولید نفت برای حمایت از قیمت خبر داد.

به گزارش اقتصادنیوز، سمیر کمال، نماینده لیبی در اوپک، تاکید کرد که این سازمان برای مقابله با کاهش قیمت نفت باید حداقل ٥٠٠ هزار بشکه از تولید روزانه خود کم کند.او با این‌ توضیح که در حال حاضر هر روز حدود یک میلیون بشکه نفت اضافی به بازار عرضه می‌شود ، افزود:«حتی قبل از سقوط قیمت‌ها نیز همه پژوهش‌ها نیاز به کاهش تولید را نشان می‌دادند.»
اعضای اوپک در حالی قرار است ٢٧ نوامبر (مصادف با سوم آذر) برای تصمیم‌گیری درخصوص تعدیل تولید روزانه ٣٠ میلیون بشکه‌ نفت در نیمه اول ٢٠١٥،با یکدیگر دیدار کنند که تاکنون تنها تعداد انگشت‌شماری از اعضا تمایل خود را به کاهش تولید نشان داده‌اند.حتی سمیر کمال هم تأکید کرده که اظهارات او موضع دولت لیبی نیست و صرفاً نظرات شخصی خود اوست. وی البته متذکر شد که تولید نفت لیبی به دلیل مشکلات و ناآرامی‌های داخلی بسیار پایین آمده و همه اعضای اوپک تلاش‌های این کشور برای بازیابی تولید و رسیدن به حد یک میلیون بشکه تولید روزانه آن را موجه و درست می‌دانند.
اجلاس آتی اوپک، از مهمترین جلسات این سازمان در سال‌های گذشته محسوب می‌آید. دلیل این امر آن است که قیمت نفت از ١١٥ دلار در ماه ژوئن، در هفته گذشتهبه کمتر از ٨٣ دلار برای هر بشکه کاهش یافت. باتوجه به تضعیف تقاضا در بازار نگرانی‌ها از سقوط بیشتر قیمت نفت و بروز کسری بودجه در کشورهای وابسته به صادرات نفت افزایش یافته است.
منبع: رویترز